Hep söylerim, Disney eğer bugün de 1940’larda olduğu kadar cesur, gözüpek ve inovatif olsaydı, dünya eğlence sektörü çok bambaşka bir yerde olurdu şu an. Aynı şeyin öğütülmüş hâlini ve yeniden yapımlarını ve yeniden hayal edilmelerini ve yeniden başlamalarını izlemezdik belki, Disney bir yol açardı ve insanlar peşinden giderlerdi. Tabii ki bunları düşünmek, saf spekülasyon, başka hiçbir şey değil. Ama yine de, Disney stüdyolarının 40’lardaki yaratıcılığına baktıkça da bu spekülasyonları yapmadan edemiyor insan.

1024593-disney-planning-live-action-feature-based-fantasia-s-night-bald-mountain

Peki bunları neden anlattım? Zira Disney’nin o dönemki çılgınlığını ve özgünlüğünü tek başına temsil eden muhteşem bir eser geri dönüyor. En azından, kısmen. Walt Disney’nin bizzat yapımcılığını üstlendiği, müziği Leopold Stokowski tarafından yapılan 1940 çıkışlı film, bilenler için bambaşka bir yerde durmaktadır. Her biri klasik müziğin efsanevi şarkılarından esinlenmiş ve adlandırılmış sekiz segmentten oluşur film. Hepsi başka bir teldendir, hepsi de unutulmazdır.

Ama muhtemelen, en amansızı Modest Mussorgsky’nin müziklerine oynayan Night on Bald Mountain’ndır. En akılda kalıcısı da odur. Geceyarısı Czernobog’un kötü ruhları ve hayaletleri mezarlarından çıkartıp, gecenin karanlığında o vurucu melodiye ahenkle dans ettirdiği bu segment serttir, şakası yoktur, karanlıktır. Ve gerçekten de çok ayrı bir kafası vardır, Fantasia’nın genel kırık yapısı içinde bile.

3546_8_large

İşte o Night on Bald Mountain, inanır mısınız, film oluyor. Gerçekten. Disney Night On Bald Mountain’ı canlı bir film olarak çekme kararı aldı. Şu an senaryosunu Matt Sazama ve Burk Sharpless yazıyor, bu ikili aynı zamanda filmin uygulayıcı yapımcılığını da üstlenecek. The Hollywood Reporter’da görmesem, ben de inanmazdım. Ama doğru işte, geliyor ve muhtemelen Disney’nin arşivindeki en acayip işlerden biri olacak. Ben felaket bir merakla bekliyorum. Peki ya siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.