Video oyunları şu an o kadar yaygınlar ki, aslında yorgan döşek kırk senelik bir medyum olduklarını unutuyoruz bazen. Kırk sene. Dile kolay geliyor, ama bir eğlence sektörünün “sanat” olarak kabul edilip edilmediğini tartışmaya başlamak için çok kısa bir süre. Ama hafiften tarihini ve kaydını tutmaya başlamak, bunun analizini ve onoresini yapmak için de gayet yeterli.

Mario-Bros-Fondos-De-Pantalla-Del-Aniversario-Super-460228

Museum of Modern Art’tan, Smithsonian’a kadar pek çok ciddi müze artık hem sanat, hem de tarih kapsamında bünyesinde video oyunu, video oyunu konsolları ya da video oyunundan ilham alınarak üretilmiş diğer sanat ürünlerine yer veriyor zaten. Bunların yanında, bir de artık World Video Game Hall of Fame var. O da ilk altı üyesiyle beraber, bundan sonra video oyunu tarihine damga vurmuş oyunları onore etmeye adayacak kendisini.

Rocherster, New York’ta bulunan müze, tipik bir Hall of Fame gibi işliyor. Video oyunları dünyasını bir veya öteki şekilde derinden etkilemiş, değiştirmiş, ve medyalarını aşıp genel olarak kültüre sirayet etmiş işleri alacaklar sadece o kadroya. İlk aşamada da altı oyun belirlemişler. Hayranların on beşe indirdikleri listeyi, uzmanlar belirlemiş ve ilk ekip belirlenmiş. Doom, Pac-Man, Pong, Super Mario Bros., Tetris ve World of Warcraft.

VG_Hall_of_Fame_Inductees

Bana soracak olursanız, ilk altı tamamen nokta atışı seçilmiş. Tek eleştirim, WoW’a gelecek kadar modern düşündülerse ilk aşamada, Half-Life’a neden yer vermedikleri yönünde olur olacaksa. Onun dışında bu altı oyunun video oyunu dünyasını değiştirdiği kesinlikle su götürmez bir şey. Pac-Man, video oyunlarının belki de ilk kültürel multimedya ikonuydu. Pong zaten kimilerine göre ilk gerçek oyun. Doom grafikleriyle çığır açtı, ardında “FPS” diye ufak bir tür bıraktı. Super Mario Bros. video oyunlarını çöküşten kurtardı, maskotu oldu, yüzü hâline geldi; Tetris de annelere, babalara ulaştı basitliğiyle. WoW da malumunuz, MMO türünü popülerleştirdi, kültürel bir fenomen hâline geldi, video oyunlarını ana akım medyaya kabul ettiren şeylerin başlıcalarından biri oldu.

Peki sizin ekleyecekleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. İlk bir Super Mario Bros. seçilsin diğerlerine sonra sıra gelir yanlış hatırlamıyorsam geçen senede Legend of Zelda seçilmişti

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.