Community ile gönlümüzün kahkaha atmayı seven köşesine taht kuran Donald Glover’ın FX’te yayınlanan trajikomik dizisi Atlanta’ya gelen yoğun övgülerin kokusu İlk Bölüm Canavarı’nın burnuna kadar geldi ve o da Atlanta’dan bir ısırık aldı. Sonuç? Dizi dünyanızın gurmesi İlk Bölüm Canavarı yazdı!

image009-800x450

İlk Bölüm Canavarı Ozan Cem Yılmaztürk’ün kalemiyle incelemelerine devam ediyor. İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Earn, Atlanta’nın düşük gelirli banliyölerinde büyümüş paraya ihtiyacı olan genç bir baba. Çocuğunun annesiyle açık bir ilişkisi var ve bilmediğimiz bir nedenden ötürü prestiji yüksek Princeton Üniversite’sini bırakmış. İlginç bir adam anlayacağınız. İşte bu adam refahını biraz arttırabilmek için yeni bir rap albümü çıkarmaya hazırlanan kuzeni Alfred ‘Paper Boi’ Miles’a menajerlik teklif ediyor ve bu iş ortaklığı daha ilk gününden ne kadar boka batabilirse o kada boka batıyor.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 25 dakika. İlk sezonu 10 bölümün ardından kasım ayında finalini yapmış. İkinci sezon onayı alınmış.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

High Maintenance, siyahi gettolarında geçen hafif yapımlar

Ne Beklemeyin?

Donald Glover yüzünden bir Community beklentisi oluşmasın

Paper Boi, Paper Boi / All about that paper, boy

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Şu ara siyahi gettolarını anlatan yapımlarla daha mı çok karşılaşıyoruz sanki? Zamanında eğlence dünyasından dışlanan bir topluluğun nihayet ellerine geçen fırsatı değerlendiriyor olmaları sebep oluyor olabilir buna veyahut ben biraz geç karşılaşmışımdır bu yapımlarla. Öyle ya da böyle izlemesini sevdiğim bir kültür, merak ettiğim bir yaşam biçimi gettolar. Bu yüzden Atlanta’yı daha izlemeden belli bir sempati duyuyordum diziye. Seyirden sonra da sempatim daha da yükseldi. Çünkü ilgi çeken bir kültür ortamının içine ilgi çeken bir ana karakter getirerek izlemesi keyifli bir dizi olarak var olmuş Atlanta.

İlk bölümün izleyicisini bağlayan bir flash-forward ile başlaması açtığınız bölümü yarıda bırakmamanızı garanti altına almış. Şahsen flash-forwardlar bende o etkiyi yaratıyor: Gördüklerimin hangi olaylar sonucu yaşandığını izleyecek olmak beni heyecanlandırıyor; hani birine dizi tavsiye ederken heyecan yaratmak adına diziden bir parça anlatırsınız ya, aynı öyle. Bu yüzden Atlanta ilk izlenimini iyi bırakabiliyor benim gibi düşünen seyircilerde.

Elbette dizi övülürken mutlaka adı sayıklanan Donald Glover‘dan da bahsetmek lazım. Glover’ı Community‘den beri severek takip ediyorum ancak henüz Lando’yu oynayacak olmasını kabulleneceğim bir performansını izlememiştim. Atlanta’nın ilk bölümünde izlediğim 20 dakikalık performansı ise ilerideki dokuz bölümü de izlediğimde Glover’ı sevginin yanında takdirle de anabileceğimi hissettirdi. Earn, Donald Glover’ın Troy halleri ve Childish Gambino triplerinin dengeli bir sentezi gibi.


Devamı Nasıl Olur?

Sezon fragmanına dayanarak Earn, Alfred ve Darius’un ilk bölüm sonunda bastıkları pisliği tabanlarından temizleyeceğini söyleyebilirim. Ancak o pisliğin bu dizide göreceğimiz tek illegal mesele olmayacağı kesin. Sonuç olarak Atlanta, Earn’in kızına iyi bir baba olma çabasını, Paper Boi’u şöhret etme çalışmalarını ve bulunduğu ortamın getirdiği belaların yol açtıklarını izletecek seyircisine.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Aşk olsun, izlemem gibi mi duruyorum? İzleyeceğim tabii ki. Hiçbir şey için değilse bile Turgut Uç‘u kırmamak için izlerim.

ilkbolumcanavari_izliyor

 

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Halt and Catch Fire – Nasıl Dizi?
Medici: Master of Florence – Nasıl Dizi?
Bull. – Nasıl Dizi

Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.