Rönesans önce Avrupa tarihinin entrika dolu sayfalarına İngiliz, İtalyan ve Fransız ortak yapımı dizisi, Medici: Masters of Florence ile bakıyoruz. Bakalım görüşümüz açık mı olacak sisli mi? İlk Bölüm Canavarı yazdı!
medici

 

İlk Bölüm Canavarı Ozan Cem Yılmaztürk’ün kalemiyle incelemelerine devam ediyor. İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

300 yıl boyunca Fransa ve İtalya siyasetiyle satranç oynar gibi oynayan Medici ailesinin ilk kuşağını izliyoruz. Medici ailesi adeta yoktan var olarak yüncülükten dönemin en güçlü banker ailesi konumuna gelmiştir. Ailenin bu duruma gelmesini sağlayan Giovanni de Medici bir suikasta kurban gittiğinde ailenin tüm yükü varis Cosimo’ya kalır. Cosimo ailesinin varlığını ve şerefini sürdürmek için her şeyden önce kendi çelişkileriyle hesaplaşmalıdır.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 1 saat. İlk sezonu yayınlanıyor. İlk kez gördüğüm bir yayın sistemiyle haftada iki bölüm yayınlıyor dizimiz.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Şüphesiz The Borgias, bir noktada Rome

Ne Beklemeyin?

Da Vinci’s Demons gibi kıytırık tarih dizileri

Endamın yeteer/Gözlerin yeteer..!
Endamın yeteer/Gözlerin yeteer..!

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Böyle diziler beni kolay fethediyor. Ama böyle diziler dediğim bir dizi olmak kolay değil. O diziler, tarihten ilgi çekici bir parça alabilen, sonra o parçayı ilgi çekmeye devam edecek şekilde ama bir gargoyleye dönüştürmeden uyarlayabilen, oyuncularını dönemin tablolarına koyduğumuzda sırıtmayacak şekilde seçebilen diziler. Medici: Masters of Florence ilk bölümüyle beni kolay fethedeceği izlenimini verdi bana. Çünkü Medici ailesi örneğine az rastlanacak kadar ilginç bir aile, dizi aileyi en aksiyonlu dönemindense ilk kuşağından anlatarak ilginç bir hamle yapıyor ve Dustin Hoffman, Richard Madden ikilisi de oynadıkları döneme çok yakışan portreler çizmişler.

Dizinin yavaş ilerleyeceği bir gerçek ve bu kimilerinizce olumsuz bir yan olabilir. Ancak dizinin sık sık flashbackler yapması diziye bu olumsuz yanı bertaraf edecek bir dinamik katıyor. Dizi 1400’lerin sonunda geçiyor ve bu dönemi dolu dolu yaşatıyor olsa bile temelinde bir baba-oğul ilişkisine dayanıyor: Varis Cosimo ve kendi emeğine büyük saygı duyan baba Giovanni’nin arasındaki ilişki yani. Geçmişe bakış attığımızda Cosimo’nun babasına duyduğu hayranlığı ama işine o kadar da hayran olmayışını görüyoruz, Giovanni’nin ise oğluna -ona sormadan duyduğu- inancını. Gördüklerimiz dizi kendi gününe döndüğünde yani Giovanni’nin ölümünden sonra yaşananlara ve yaşananlar sonucu verilen kararlara zemin hazırlıyor. Bu sahnelerde Cosimo’nun babasının mesleğinde piştiğini ama kendi yaptığı işe hala hayran olamadığı için yaşadığı bunalımları izliyoruz. Bu baba-oğul, geçmiş-gündem denklemlerine bir de sevilmeyen evlat Lorenzo giriyor ki bunun denkleme nasıl bir etkisi olduğunu tahmin edersiniz.

Bunalımlar, ailevi ilişkiler dedik ama bunlardan benim ilgimi daha çok çektikleri için önce bahsettim. Dizi yavaş olsa da sadece bunalım üzerinden yürüyecek kadar yavaş değil. Giovanni’nin ölümü hakkında entrikalar, dönemde yaşanan oligarşik savaşlar, aileler arası mücadeleler gibi meselelerle de uğraşıyor dizi, en azından ilk bölümde temel bu şekilde atılıyor. Bu meselelerin konu edinmesinden kaynaklanan tarihi referans hatta karakter katılımları da (Papa 5. Martin, Donatello…) dizinin seyir zevkini büyük ölçüde arttırıyor.


Devamı Nasıl Olur?

Medici’lerin tökezlemesine tanık olacak gibiyiz. Cosimo bir yandan suikastın sorumlularıyla bir yandan da değişen dengeleri babasının mı yoksa kendinin mi yöntemlerini uygulayarak çözebileceğini keşfedecektir.

 

Ve Sonuç! İzler Miyim?

İkinci bölüm yan sekmede açık bekliyor. Eğer her şey yolunda giderse üçüncü bölüm de çok geçmeden kendini izleniyor bulur.
ilkbolumcanavari_izliyor

 

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Halt and Catch Fire – Nasıl Dizi?
Casual – Nasıl Dizi?
Bull. – Nasıl Dizi

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.