İnsan olmak ya da olmamak, işte tüm mesele bu arkadaşlar! Çünkü insan olmak neydi? Sevgiydi, emekti… Ayrım farkı yapmadan herkesi benimseyebilmekti. Her şeye rağmen, ön yargılar olmadan birilerine karşı bir şeyler hissedebilmekti.

Doctor-Who-The-Shakespeare-Code1

Ön yargılarımız sağ olsun, şu yüz yılda bile hala tartışılagelen birçok mesele var ki, sormayın gitsin. Bir insanın ırkı ya da tercihleri neden bir başkasını bu kadar çok irrite ediyor anlayabilmiş değilim mesela. Her türlü düşünce özgürlüğüne yapılan tacizleri de geçiyorum bu noktada; odağa aldığım konu tamamıyla şu iki kavramda şekilleniyor: Irk ve tercihler.

İşte tam da bu meseleler üzerine Doctor Who cephesinden bir haber geldi: Yeni yol arkadaşının kişiliği üzerine bir yenilik, güncelleme minvalinde. Peter Capaldi’nin son sezonunda yanında, TARDIS’le uzay ve zamanın her bir köşesine gidecek olan Pearl Mackie’nin canlandırdığı yol arkadaşı karakter Bill, gelen haber doğrultusunda eş cinsel olarak duyuruldu! Hayır, şaka değil, gerçek. Üstelik BBC’den bizzat haberi alan Nerdist’ten öğrendik bunu.

landscape-1469443529-peter-capaldi-and-pearl-mackie-s10-valencia

Bill için “açık ve net olarak eşcinsel” tabirini kullanan kaynağımız, aynı zamanda Doctor Who’da 2017’ye kadar henüz aktif olarak homoseksüel bir karakter olmadığını da unutmamamızı tembihlemiş. Yalnız tabii ki, Doctor Who ilk açıktan heteroseksüel-olmayan karakterini 2005’te tanıştırmıştı bizlerle. Elbette burada biseksüelliğin sıradan olduğu 51. yüzyıldan gelen Jack Harkness’tan söz ediyoruz. İlk biseksüel companion’dan, ilk eşcinsel companion’a gelişimiz 12 yıl almış yani. E geç olsun güç olmasın mı diyelim, ne diyelim?

“21. yüzyılda o kadar da büyük bir olay olmasa gerek. Tam da zamanı değil mi aslında? […] Bu karakter detayı oldukça önemli, özellikle de böylesine revaçta olan bir dizi için.”

Ne güzel de demiş Pearl Mackie, çok da güzel demiş. Söylenmesi gereken her şeyi şu iki cümleye sığdırabilmiş, bize de daha fazla diyecek bir söz bırakmamış. Umarız ki gelecek sezonda en az diğer yol arkadaşları kadar harikalar yaratacak Bill’imiz. Gönülden inandık, hayırlısıyla bekliyoruz.

doctor-who

Doctor Who gibi bir dizinin onlarca yıldır bir kere bile çizgisinden şaşmayan Doktor portresinin haricinde sürekli değişik insan tipleriyle devamlılığından da ayrılmaması oldukça alışılagelmiş bir olay aslında Whovian’lar için. Birleşik Krallık’tan, beyaz tenli ve erkek olması şartıyla sezonlardır hayranları aktığı yatakta sürükleyen dizimiz için, her daim değişik koşulların denendiği bu yol arkadaşları mevzusunda ilk defa açık ve net olarak homoseksüel bir karakter olayına ne diyorsunuz?

“Politik” anlamda çok konuşulacak bir mesele yok aslında; “E ne güzel işte, hayırlı uğurlu olsun.” deyip geçeceğiz. Ama geek bünyemizdde bizim merak ettiğimiz husus şu: Onca dönemdir sürekli kadın yol arkadaşlarıyla arasında bir çeşit yakınlaşma içinde olan Doktor için ilk defa cinsel yönelim olarak kendisine coşmayan bir majör yol arkadaşı geldi. Bu sizce ne gibi senaryolara gebe olacak? Bunun üzerinden güzel fikirler, komik hikayeler veya değişik türde gelişmeler çıksa ne gibi olur mesela?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.