Temmuz ayının başında Doctor Who yeni bir dönemin başlangıcını yapmış, Jodie Whittaker’ı ilk kadın Doctor olarak duyurmuştu. Bu seçim resmen fırtınalar koparmıştı geek aleminde. Gördüğünüz gibi o fırtınalar dinmiş durumda. Seçime en memnuniyetsiz bakanlar bile sükunet içinde Whittaker’ın yer alacağı ilk bölümü bekliyorlar. Elbette o bölüm beraberinde bir fırtına daha getirecek, şüphe yok. Fakat o fırtınadan önce şiddetli rüzgar potansiyeli taşıyan bir mesele daha var önümüzde. O da ilk kadın Doctor’a yapılacak yoldaş seçimi.

Yoldaş seçimiyle ilgili ilk esintiyi yaratan ise yaptığı haber ile Mirror oldu. Mirror’ın haberine göre ilk kadın Doctor’un ilk yoldaşını Whittaker’ın babası yaşındaki Bradley Walsh oynayacak. Walsh, İngiltere’de takdir gören bir oyuncu olmakla beraber, asıl ününü uzun yıllardır sunduğu The Chase, Crash Trapped gibi yarışma programlarıyla kazanmış. 57 yaşındaki başarılı sunucu ve aktör, Doctor Who’nun yeni başyazarı Chris Chibnall ile uzun süre Law & Order UK dizisinde beraber çalışmış. Walsh’ın yeni yoldaş olarak seçilmesinde Chibnall ile çok uyumlu çalışabilmesinin etkisi olduğu söyleniyor.

landscape-uktv-the-chase
Bir de burada kocaman bir “ama”dan bahsedeceğiz. Mirror yaptığı haberde kendinden çok emin görünüyor. AMA Bradley Walsh’ın yeni yoldaş seçildiğine dair resmi hiçbir açıklama yok hatta BBC’den gelen bir yalanlama bile var. Mirror’ın iddiasını dayandırdığı yer Walsh’ın çok yakını olduğu söylenen birinden aldığı “Bradley, Doctor Who’ya böylesine kilit bir rolde dahil olduğu için inanılmaz heyecanlı.” beyanı. Daha fazlası yok. Yani Bradley Walsh’ın yeni yoldaş olacağı söylemi de aynı, birkaç ay önce bazı internet sitelerinin yürüttüğü, Kris Marshall’ın 13. Doctor olacağı spekülasyonu gibi olabilir. Veyahut aktör, önümüzdeki sezon için kilit bir yeri olan bambaşka bir rolde de yer alacak olabilir.

Walsh ne Geekyapar’ın ne de genel Türkiye seyircisinin radarına girebilmiş bir aktör değil. Ben de daha önce kendisini sunucu veya aktör olarak izlemedim. Bu yüzden role kişisel olarak uygunluğu hakkında yorum yapmayacağım. Fakat Walsh gerçekten yeni yoldaşsa veya en azından adaylar arasındaysa bile, sıradaki yoldaş; erkek ve Doctor’u oynayan aktristten daha yaşlı olacak (ya da olabilir) demektir. İzleyicilier olarak yeni yoldaşın erkek olabileceğini zaten tahmin ediyor, benim de dahil olduğum bir kesim olarak da bunu istiyorduk. Öte yandan, Peter Capaldi’den sonra, Doctor Who’nun tekrar gençleşmesi de beklenenler arasındaydı. Eğer seçilecek oyuncu Walsh olacaksa veya onun gibi 50 yaşının üstünde olacaksa, Chibnall tahminlerden daha farklı bir atmosfer yaratmanın peşinde demektir.

Bradley Walsh ismi pek etkili olmasa da orta yaşlarını bitirmiş bir yoldaş benim merakımı kabartan bir ihtimal oldu. Siz bu fikre nasıl bakıyorsunuz? Yoldaş dediğin nefesi tıkanmadan koşmalı mı dersiniz? Yoksa deli dolu yoldaşlardan sıkıldınız da daha oturaklı bir yoldaşa mı hasretsiniz? Hem bu Geekyapar yazarı ellilerinde birinin ille de ağır başlı olacağını nereden çıkardı? Bunların cevabı hep yorumlara!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.