Çok net bilinen bir gerçek var ki; her oyun türü, her oyuncuya hitap etmez. Kimisi hikaye bazlı oyunlardan daha çok keyif alırken, kimi stratejisini konuşturabileceklerini tercih eder, kimi de simülasyonlarla vakit geçirmekten hoşlanır. Bin türlü oyuncunun zevkine göre şekillenen, bin türlü oyunun bulunduğu şu sektör de sahiden şahane bir dünya. Gerek masa oyunları, gerek bilgisayar, gerek konsollar derken gırla giden şu alemin içindeki herkes, kendilerini nostaljik duygular selinde sürükleyecek o haberlere en çok coşacak kişiler, şüphesiz ki.

Halihazırda başlık ve kapak resminde görüp muhtemelen fazlaca sevindiğiniz o haberi bir de yazılı olarak ilan edelim: Age of Empires serisinin dördüncü oyunu geliyor! Kendi adıma konuşmam gerekirse, yalnızca kuzenimin bilgisayarını saatlerce kitlediğim bir oyundan, şimdiki oyun zevkimi inşa eden ve stratejik temayı barındıran her bir yapıma kulak kabartmamda büyük etken olan Age of Empires serisi, dördüncüsü ile geri geliyor diye çok mutluyum, yalan yok. Evet, uzun süredir severleri tarafından takip edilen haberlerde hep “ha geldi, ha gelecek” diye bir umut bekleyişidir ki sürüp gidiyordu. E yani, çocukluk oyunlarının yüksek kalitede ve gelişmiş versiyonuyla bir kez daha kendilerini şenlendirmesini kim istemezdi ki zaten? Nihayet o güzel haber de, artık resmiyete kavuştu ve kısa bir teaserla da taçlandırıldı. Hatta sizleri hemen o teasera yönlendirelim, siz de sevincinizi katlayın:

Oyunun konsept tasarımlarının ardı ardına sıralandığı teaserda henüz çok detay yok elbette. Zaten adından da belli olduğu gibi “resmi duyuru fragmanı” olan videomuzda, antik çağlardan başlayıp ta yüz yıllar sonrasına kadar uzanan uzun bir tarihi süreci resmetmişler.

Gamescom 2017’de Microsoft tarafından patlatılan bomba Age of Empires IV, Relic Entertainment tarafından geliştirilecek. Bu konuda Microsoft Stüdyoları’ndan Adam Isgreen ise şu beyanlarda bulunmuş:

“Relic Entertainment’ın yüksek kalite RTS oyunları yaratma konusunda zengin deneyimi olması , Age of Empires 4 çalışmalarımız için kendilerini en ideal partner kılıyor. […] Hayranların, Relic Entertainment’ın Age of Empires serisine olan eşsiz ve heyecan verici katkılarını görecekleri için gerçekten çok heyecanlıyız. […] Stüdyo olarak, kendisini çok seven toplumun ellerine tekrardan bu imtiyazı sunmak ve oyun sektöründe ön plana çıkarmak ve de derin stratejik oynanışıyla tarihi içeriği harmanlamak için gücümüzün sınırlarını zorlayacağız.”

screenshot-50

1997‘deki ilk Age of Empires oyununun son ayağı 2005 yılında Age of Empires 3 olarak oyuncularla buluşmuştu. Geçtiğimiz tarihlerde de E3 panellerinde Age of Empires: Definitive Edition‘ın da geleceğinin haberini vermişti şirketimiz. Sözlerini de hayranlara teşekkür ederek bitiren Microsoft, son derece iddialı bir dönüş yapacak gibi. Henüz çıkış tarihi konusunda bir bilgi olmasa da, insan ister istemez heyecanına hakim olamıyor yahu! Doldurun meydanları, bağırın “Wololooo” diye!

Strateji oyunlarının eski topraklarından olan Age of Empires IV için ne diyorsunuz sevgili geekler? Geçtiğimiz sene çıkan Civilization VI furyasından sonra, nihayet stratejik oyun aşkımızı harmanlayacak, gönüllerimizin şahı Age of Empires’ı ne kadar seviyorsunuz bakalım? Vakti zamanında oynadığınız Age Of oyunları neler? Yoksa siz de mi Age of Mythology’ye yıllarını veren ve o eski, nostaljik tattan bıkmayanlardansınız? Bugün Age Of Empires severler için bayram, bugün sizin gününüz, bugün bizim günümüz!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.