Ön Not: GotG Vol 2 üzerine spoiler içerebilir, dikkat.

Şu sıralar Guardians of the Galaxy üzerinden ne desek, ertesi gün bir şekilde ya kesinleşiyor ya da yalanlanıyor. Stan Lee teorisi daha sıcağı sıcağına doğrulanmışken, bir de gelecek on yıl içerisinde Marvel evreninin akıbeti de Gunn’ın sözcükleriyle açıklığa kavuştu: Dördüncü faz muhtemelen James Gunn’ın ellerinde olacak.

Şimdi öncelikle bu ne demek onu uzunca bir açalım. Üçüncü fazın gittikçe sonlarına doğru yaklaştığımız şu yıllarda, Guardians of the Galaxy Vol 2 çıkışıyla beraber birçok büyük beklentiyle filme girdiğimiz (ve muhtemelen gireceğiniz) doğru, değil mi? YouTube’daki GotG Vol 2 üzerine konuşmalarımızda da şahit olacaksınız, biz bu yapımı daha çok geçiş filmi tadında değerlendirdik. Gerçi hala çok yanlış bir yorum yaptığımızı düşünmüyorum, zira evrene çok açık ve net katkılarıyla giren bir film değildi kendisi.

3975090-thanos+annual+001-025

Tabii oradan buradan yakalanan ayrıntılar ve after credits sahneleriyle verilen mesajlar, çoğunlukla Infinity War‘a yöneltse de okları, bir bakıma kendi başına buyrukmuş gibiydi. Bence bunda bir sakınca yok, planlanan tüm Marvel hikayelerine giden yolda eğer bu mübah ise, yapılması elbette doğru olan şey budur. Fakat şöyle bir durum var ki, bundan sonra gelecek her “kozmik evrene” bağlı film, büyük ölçüde sorumluluk ve ağırlık taşıyor olacak, orası kesin.

James Gunn’ın Adam Warlock üzerine yaptığı yorumlarla aslında bizi sonraki filmlerde daha büyük olayların bekliyor olduğunu anlamıştık çoktan. Guardians of the Galaxy vol. 3’e kadar net bir şekilde Warlock’u göremeyeceğimizi belirten Gunn, Infinity War’a aslında büyük etkileri olacağı konusunda birçok ipucunu verdi bizlere. Üçüncü fazın içinde yer alamayacak olan GotG 3’te eğer Adam Warlock geliyorsa ve de bu olay kozmik evren açısından çok büyük işler anlamındaysa, bizim buradan ne çıkarmamız gerekiyor? Özetle söyleyelim: James Gunn bir bakıma önümüzdeki on yılı domine edecek.

Sonsuzluk Taşları ile zaten bütün bir sinematikteki filmlere yayılan bu kozmik evren muhabbeti, aslında Guardians ile kilidini açacak ve bu kilidin anahtarı da James Gunn’da şüphesiz. Şimdilik kesin ve net bir şekilde dördüncü fazın olup olmayacağından bahsetmiyor Marvel ahalisi, fakat Gunn bu konuda kendisinin büyük bir rolü olduğunu söylemekten geri durmamış:

james-gunn-london

“Gelecek on yıla hakim olacak tohumları ekmeye yardım edeceğim. Guardians of the Galaxy Vol 3 dışında hangi projelerin takip edeceğine karar vermede yardımcı olacağım. Ha bir de hangi kozmik karakterlere odaklanacağımızı da.”

Bu konuda, aslında GotG filmlerinin ne ölçüde yer kapladığını anlamak zor olmuyor. Infinity War filmleriyle bütün bir evreni toplayacak olan Marvel cephesinde iplerin büyük bir çoğunluğunun Gunn’a kalıyor oluşu aslında beni çok da endişelendirmiyor bu noktada. Zaten Adam Warlock’u da Vol 2’den aramıza katmak istediğini ama öyle olursa Mantis’i kullanamayacağını söyleyen yönetmenimiz, yerinde kararlar vermede üstüne tanımıyor şu sıralar. Fikirleri de şahane, güzel şeylere imza atıyor, Marvel evrenine yaraşır şeyleri yapmaktan da kaçınmıyor. E daha ne? Siz ne düşünürseniz düşünün, Gunn’ın aydınlatacağı yolda ilerleme fikri bence makul.

Adam Warlock, James Gunn yönetmenliğinde evrene giriş yapacaksa, üçüncü fazın sonunda Infinity War filmleriyle muhtemelen yaklaşan ayak seslerini çok daha net duyuyor olacağız. Guardians of the Galaxy Vol 3’e gelene kadar ne tür şeylerin yaşanacağı hala yönetmenler ve Marvel eşrafı arasında sır olarak kalsa da, bizler bu konuda teori üretmeye çok da zorlanmayacağız gibime geliyor.

E haliyle madem bizim bütün bir topluluk kozmik evrene doğru kayıyorsa, bu da üç faz boyunca dünyada şahit olduğumuz olayların artık bir şekilde bu gezegenden uzaklaşıyor olacağına işaret. Thor: Ragnarok ile başarılı bir şekilde uyarlanmasını beklediğimiz Planet Hulk hikayesini de başarıyla kotarırsa Marvel, bu iş olur. E GotG Vol 2’de gördüğümüz Watcher’lar da gittikçe önem teşkil eden olayların yaklaşmasına doğru çok da tesadüfi olmayan şekillerde görülmeleriyle bu konudaki doğruluğumuzu kanıtlıyor.

Buradan sonrası biraz spoiler olacak. Sakin durun.

Guardians-of-the-Galaxy-Chinese-poster-excerpt

On yıllık Gunn dominasyonu dışında bir de GotG 3 için kafasındakileri söyleyen yönetmenimiz, aslında bizlerin de umduğu şeyleri dile getirmiş: Stallone evrende sahiden niye var?

“Planım, onu daha çok görmekti aslında. Vol 3’te olup olmayacağı konusunda emin değilim, buna bakacağız, ama amacımız daha çok Stallone görmek. Kevin Feige ve ben, Marvel Kozmik Evreni’nde neler olacağına ve bunun nereye doğru gideceği üzerinde çalışıyoruz. Gelecekte hepsini görmeyi planlıyoruz.”

Tam da bizim hayal kırıklığı yaşadığımız noktaya parmak basmış Gunn, teşekkürler! Koskoca filmde “Stallone geliyor!” diye bizleri hypelayıp da sonrasında filmde beş dakika kadar gösterenlere büyük bir kırgınlık içerisindeydik doğrusu. Fakat umutlarımız boşa çıkmamış, eğer Stallone sahiden evrendeyse bu onu daha çok görebileceğimiz anlamına geliyor. “Koskoca Stallone var, beş dakika için mi soktunuz koca evrene?” sorumuza da tokat gibi cevap aldığımıza göre, bizim içimiz rahat şu an. Geriye kaldı Stallone’un karakteri Stakar ve diğer yağmacı çete lideri arkadaşlarıyla topladığı Orijinal Galaksinin Koruyucuları ekibine dair neler göreceğimizi beklemek… Benim umudum hala, bizim yeni GotG grubuna bir yerde gelip işin aslında nasıl yapıldığını gösterecekleri yönünde ama, her şeyi zamana bırakıp göreceğiz sayın ve çok sevgili kozmik geekler.

Şu koca haberin aslında basit bir “Gunn, gelecek on yılı domine edecek” cümlesinden türediğini var sayarsak, kalan ayrıntılarıyla sizlerin de ne düşündüğünüzü merak ettiğimizi belirtmek isteriz. Sizce olası dördüncü faz (hala olmayabilir deniyor, beklemede kalın) ile Marvel evrenini neler bekliyor olabilir? Gunn bu konuda ideal isim mi? GotG filmleri aslında görüldüğü kadar başına buyruk değil mi? Biz mi felsefesini anlamamışız? Hadi klavyenize kuvvet kozmik dostlar! Stan Lee hepimizi izliyor ha, ona göre!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.