BioWare, Mass Effect serisini ilk duyurduğunda kimsenin aklından “ilk oyunu fena olmayacak ama, öyle çok ahım şahım bir şey de çıkmayacak; ikinci oyun mükemmele çok feci yaklaşacak, üçüncü oyun da iyi olacak fakat finaliyle millet çıldıracak, ofisler basılacak” gibi bir yol haritası geçmiyordu muhtemelen. Ama öyle oldu. Herkes bir KotOR 3 ikamesi beklerken, Mass Effect serisiyle BioWare sadece oyun dünyasına pırlanta gibi bir bilim kurgu evreni kazandırmakla kalmadı, bilim kurgu dünyasına da nurtopu gibi bir evlat yetiştirdi.

O yüzden, bir süredir, nefeslerimizi tutmuş Mass Effect: Andromeda’yı bekliyorduk. Varlığı Mass Effect 3’ün finalinden beridir bilinen, fakat o günden bu yana geçen üç yılda eti ve buduna dair hemen hemen hiçbir şey öğrenemediğimiz oyun, ara ara EA’in pazar araştırması için yaptığı anketlerde; ara ara şirket içi yazışmalarda ortaya çıkıyor, her seferinde de inceden sabrımızı sınayıp, karanlığa geri çekiliyordu. O yüzden, bunca zamanlık bekleyişi, bu E3’te taçlandıracağımızdan çok emindik artık. Fazla süre geçmişti çünkü. Gelin görün ki, öyle bir şey olmadı.

Yukarıya eklediğimiz videonun içerisinde Mass Effect: Andromeda’ya dair bir şeyler var. Görebildiklerimizden kesin anladığımız, oyunun ilk Mass Effect’teki mako segmentlerine bir şans daha vereceği. Onun dışında tanıdık ırklar da var, fakat yeni neslin yüzü suyu hürmetine küçük baştan tasarımlar geçirmişler. Esas mesele ise dış sesin anlattıklarında. Mass Effect: Andromeda ile ilgili özellikle vurgu yapılan şeylerin hepsi, No Man’s Sky ile ilgili özellikle vurgu yapılan şeylerle aynı. Keşfetmek, gezmek, görmek, araştırmak…

Peki oyun full keşif bazlı mı olacak? İşte onu da düşünmeyelim diye, sona bir karakter attırmışlar. Bir hanım kızımız, garip bir fasilitenin içerisinde uyanıp, “Vay arkadaş, vardık be” diye rahat bir nefes alıyor. Zaten evvelinde sızan bilgilerde de, bizden 2.5 milyon ışık yılı uzaktaki Andromeda galaksisisine yerleşmeye giden bir koloni liderini oynayacağımız söyleniyordu. Bunların hepsi iyi güzel, ama hiçbir Mass Effect hayranı şuncacık video ve şu kadarcık bilgiyle “Oh, şükür, bir E3’de daha doyduk” diye oturmayacaktır yerine. N’apıyorsun BioWAre oralarda, biraz da bize anlat ya!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.