FIFA serisi her sene gıdım değişiklikler anlatır E3’te, ve tartışmasız bir şekilde içinde bulunduğu konferansların diğer spor oyunları ve Ubisoft’un yirmi beş senedir anlatmaktan bıkmadığı Just Dance serisi harici hep en sıkıcı tarafıdır. Bu yıllardır bilinen, oyuncular arasında da geyiği dönen bir şeydir zaten. Belli ki EA Sports, bu asırlık muhabbete dev alınmış. “Hayır efendiler” demiş, “Ben size bu sene bir FIFA 17 tanıtacağım ki, sabahlara kadar onu konuşacaksınız, futboldan anlamayan arkadaşlarınıza bile anlatacaksınız“.

Bakın bu son kısmı mübalağa değil. Ev arkadaşım ve bazen Geekyapar yazarı Mert Günhan’ı gecenin üçünde sarsarak koridorda durdurup, “Abi FIFA 17’de hikaye modu geliyor” dedim. Çocuk ilk etapta anlamadı, afalladı, biraz niye benimle ev arkadaşı olduğunu sorguladı. Fakat benim umurum değildi. Bu kayıtsızlığımın üzerine, kendisi kibar bir insan olduğundan, “Nedir yani, nasıl oluyor bir spor oyununda hikaye modu?” dedi. Kısa bir cevapla geçiştireceğimi sanıyordu. Öyle olmadı.

Hikaye modları, spor oyunlarına çok da yabancı şeyler değiller aslında. Daha doğrusu, tek bir atleti kontrol edip, onun kariyerini canlandırdığınız model eski değil. New Star serisi yıllarca bunu indie oyun camiasının küçük köşelerinde yapmıştı zaten, sonra mobile geçince fenomen oldular. Pro Evolution Soccer bir ara çok güdük ve kusurlu bir versiyonuna kalkışmıştı. Yaşı tutmayanlar hatırlamaz, ancak  NBA Ballers da vardı bunu sokak basketbolu üzerinden yapan. Bir de elbette, son oyununun hikayesini Spike Lee’nin yönettiği NBA 2K serisi. Ben de sevgili ev arkadaşım Mert Günhan’a bunları dedim.

Peki FIFA’nın bunu yapıyor olmasında özel olan şey ne?” diye sorasınız gelmiştir muhtemelen, o da sordu. Cevap çok basitti, o yüzden verirken telaş etmedim. Çünkü bunu FIFA yapıyor. Ne New Star, ne PES, ne de NBA serileri FIFA kadar büyük değil. Dahası, arkasında EA kadar tek kişilik senaryo bazlı oyunlar yapmada usta bir firmanın deneyimini barındırmıyorlardı. Ve kesinlikle, Frostbite motoruna sahip değillerdi.

EA’in Battlefield 4 ve Battlefront gibi oyunlarda kullandığı Frosbite, FIFA 17’ye geliyor. Bunun temel oynanışa nasıl etki edeceğiyle ilgili kafada soru işaretlerine sahip olmak gayet makul. Zira Ignite motorunun çiçek gibi çalışan bir sistemi vardı. Onun yerine daha iyi bir şeyin geleceği şüpheli, daha kötüsünün gelmesi muhtemel. Ancak, bu motorla birlikte, belli ki üzerine çok eğilinecek taraftar ve stad tepkileri / grafikleriyle, yeni eklenen teknik direktörlerle baya keyifli bir “cefadan sefaya” hikayesi anlatmayı başarırsa oyun, FIFA bir anda seviye atlar. O yüzden ,biz felaket heyecanlıyız. Ya siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.