Futbol filmi çekmek çok zor bir şey. Bunu listede ilerledikçe de göreceksiniz zaten; futbol sinemaya çok da yakışan bir spor değil. Oynanan oyunun kendisinde yaklaşık altmış dakika civarı bir süre boyunca hiçbir şey olmuyor zaten. Sadece dramatik anları kurgularsanız da, bir şeyler eksik kalıyor; zira sıkıcı hazırlık pasları olmadan gollerin bir anlamı da olmaz. Ancak bir yerinden tutup bunu başarabilen filmler de var. Biz de 6’sını listeledik şu şekilde, buyurunu efendim EURO 2016 ateşi yanarken seyredebileceğiniz 6 futbol filmi!

 

Bend it Like Beckham

01

2002 tarihli bu film ilk vizyona girdiğinde, lügatımıza iki yıldız katacağından emindik. Bunlardan biri, Keira Knightley, gerçekten de sağlam bir yıldız oldu. Hem Atonement gibi filmlerle ödül camialarında boy gösterdi, hem de Pirates of the Caribbean serisiyle blockbuster dünyalarına koştu. Ötekisi, Parminder Nagra olacaktı ama, o pek olmadı. Olsun. Gurinder Chadha’nın çektiği filmin evrensel mesajı, tatlılığı, naifliği bize baki kaldı.

 

The Damned United

02

Michael Sheen’in bu dünyada en sevdiği kişi Peter Morgan olsa gerek. Usta yazar üçü Tony Blair olmak üzere beş kere kelimelerine can vermesi için Michael Sheen’e olanak sağladı ve bunların ikisi (The Queen ve Frost/Nixon) Sheen’in üstüne bir smokin çekip, Akademi Ödülleri’ne götürdü. Blair olmayan beşinci film de Damned United’dı işte. Dönemin kötü çocukları Leeds United’ın başına idealist -ve rövanşist- bir anlayışla geçip, ivedilikle kovulan Brian Clough’un hikayesi, Tom Hooper’ın da yönetmenliğiyle çapını aşan bir film hüviyeti kazanıyordu.

 

Fever Pitch

Fever Pitch

Fever Pitch’i buralarda çok övdük, ama biraz daha övsek yeridir. O yüzden kaçılın, öveceğiz: Nick Hornby’nin yazdığı kitap, Fever Pitch, tarihin gelmiş geçmiş en iyi futbol kitabı. Bunun 1997 uyarlaması film de, taraftarlık ve büyümemek için bahane uydurmak üzerine söylenmiş en anlamlı sözleri içeriyor. Genç bir Colin Firth’i döktürürken izlemek muhteşem bir keyif. Özellikle hayatının herhangi bir noktasında “bir takım sevmiş” herkes için mutlaka izlenmesi gereken bir film.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.