The Firm

03

Al Hunter Ashton’ın yazıp, Alan Clarke’ın yönettiği The Firm, 26 Şubat 1989 günü BBC’de yayınlandı ilk olarak; sağ olsun BBC’nin kaliteli TV filmi yapmak ve yaptırmak gibi bir huyu olduğundan, baya da iyiydi. Sonradan bir daha çektiler ama, ilki kadar etkileyici değildi. Bunun da tek bir sebebi vardı: Gary Oldman. İngiliz oyuncu West Ham’ın holigan taraftarları üzerine olan hikayede resmen bir sağa bir sola oyunculuk fırlatıyordu. Bugüne bugün hâlâ en iyi performanslarından biri olarak gösterilir. Bizce kaçırmayın.

Looking for Eric

04

Ken Loach deyince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma saçından tırnağına kadar sosyal demokrat mesajlara bezenmiş, nedense hep İngiliz demir yollarının özelleştirilmesine bağlanmaya iki adım ötedeymiş gibi duran, cinsine “sosyal realizm” denilen filmler geliyor. Loach’ın alametifarikası bu, imzası bu, mührü bu. O yüzden işte Looking for Eric duble önemli bir film. Loach’un rahat hissettiği bölgeden çıkışını temsil etmesi, Cantona’yı pırıl pırıl parlatması ve çok iyi bir hikaye anlatmasının yanında; bir de nevi şahsına münhasır, hiçbir şeye benzemiyor…

 

United

05

Sevgili aynı anda hem Doctor Who, hem de futbol hayranı olan dokuz kişi. Bizim gibi insanları dev ihya edecek bir kesişim var burada. Manchester United’ın en müthiş dönemlerinden birini, Busby Babes yıllarını anlatan filmin yazarı Chris Chibnall. Kendisi Doctor Who’ya pek çok bölüm yazdı, önümüzdeki sezondan sonra da çıtayı devralacak. Filmin başrolü kim peki? David Tennant. Ama izlemek için illa Doctor Who’nun ana karakterinin adının Doctor Who olmadığını bilmek gerekmiyor, film seviyorsanız, açın izleyin. O kadar da sağlam bir iş.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.