Bunu daha önce bu sayfalarda paylaşmıştım: Ben MOBA trenini zamanında korkunç bir farkla kaçırdım. Dünyada doğru düzgün bir bilgisayara sahip herkes “League of Legends diye bir şey var, çok iyi” derken ben evdeki külüstürle oyun videosu açmaya çalışıyordum. Elime doğru düzgün bir bilgisayar geçince de artık iş işten geçmişti. Yine girebilir miydim işin içine? Muhtemelen. Ama bu sefer de beni MOBA’ların sahip olduğu çok söylenen ve gediklilerin çok şikayet ettiği kötü oyuncu demografiği korkuttu.

EverQuest 2 2

Neden bahsettiğimi biliyorsunuz. Takım oyununa yanaşmamak gibi her PUG usulü çalışan multiplayer oyunda yaşanan minik günahlardan, darlama ve taciz etmeye kadar varan bir skalada şikayetler var genelde MOBA arenasında. Aynısı aşağı yukarı MMO’lar için de geçerli. Bugüne kadar bunlara yönelik sağlam bir çözüm bulunamamıştı “Şikayet Et” butonundan gayrı. EverQuest II’nin yapımcısı Daybreak, “yeter!” demiş, ortaya radikal bir öneriyle gelmiş.

Daybreak, evladiyelik oyun EverQuest II’ye yeni bir sunucu açmış. Adı Drunder. Bu sunucunun tek bir amacı var: Bir hapishane olmak. Diğer oyunculark keyfini kaçırdığı, kuralları deldiği ya da genel olarak haytalık yaptığı tespit edilen oyuncular bu sunucuya atılacaklar. Karakterleri otomatikman Drunder’a kopyalanacak ve başka hiçbir sunucuda yeni karakter açamayacaklar.

EverQuest 2

Oyuncuların bu hapis sunucusuna gidip gitmeyeceğini, yıllardır banlanacak oyuncuları da belirleyen GM’ler karar verecek. Şimdilik bu karar forumlarda hem olumlu, hem de şüpheci tepkiler alıyor. Bana soracak olursanız, fikir dahiyane geliyor. Bir de uygulama aşamasında göz atmak gerek, ama kağıt üzerinde gerçekten de çözüm sunabilecek bir şey gibi. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.