Bir süre Amerikan senatosu ve genel kamuoyu tarafından “Bilgilerimize iyi bakıyor musun” şekli bir taramaya maruz kalan Mark Zuckerberg, yoluna dur durak tanımaksızın devam etmekte kararlı gözüküyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platormunun biricik CEO’su, geçtiğimiz gün gerçekleşen F8 Developers Conference’da yeni bir duyuruda bulundu. Facebook Dating. Buyurun.

Facebook DAting

Facebook Dating mobil uygulama içerisinden açılan bir segment olacak. En azından biz öyle anladık. Yani ayrıca bir uygulamadan söz etmiyoruz. Facebook’un mobil uygulaması içerisinde bir Dating segmenti olacak, tıklayacaksınız, karşınıza bu özelliği kullanmayı tercih eden insanlar çıkacak. Siz de kaydıracaksınız işte, sağ, sol, üst, aşağı?

Burada önemli olan şey elbette Facebook’ta duran veriler. Facebook profildeki bilgileri tümden göstermeyeceğini belirtiyor, aynı zamanda arkadaşınız olan kişilerle sizi eşleştirmemek için de bir gayret içerisinde olacak anladığımız kadarıyla. Fakat öte yandan Facebook Dating’in gözüken tek nevi şahsına münhasır özelliği “Profillerinden bir şey seçip, muhabbete başlayın” ekranı gibi duruyor. Onu da yani kısıtlı şeyler üzerinden nasıl oluşturacaklar, meçhul.

FAcebook Dating 2

Bu pazar karışık bir pazar. Lider Tinder gibi duruyor. Ancak arkası çok kalabalık. Happn‘lar, OKCupid‘ler, HotorNot‘lar… Hepsi farklı segmentlerdeler. Zuckerberg’in iddiası çok açık: Biz duygusal bir ürün olacağız diyor, bu da Tinder/Grindr ile rekabetten çıkartıyor onları. Bu iyi, öteki taraf daha kolay rakiplere sahip. Ancak… Ne bileyim, size de biraz Zuckerberg Facebook’u 2007’ye döndürmek istiyor gibi gelmiyor mu? Sanki bu kadar politik güç, kudret, nüfuz fazla geldi de “ilkokul arkadaşlarınızı bulabiliyorsunuz” günleri tatlı mı hatırlanmaya başladı Facebook ofisinde? Yoksa dikkat dağıtma mı sadece? Ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.