Dün, 28 Eylül günü, dünyanın her yerindeki Facebook kullanıcıları bir çeşit problemle yüz yüze geldi. Bunlardan biri de sizseniz, dikkatli olmanız gerektiği konusunda sizinle hemfikir olduğumuzu başta bildirmek isteriz.

Halihazırda giriş yapılmış olan birçok hesaptan ansızın çıkış yapıldı ve kimse bunun sebebine dair neler olduğunu anlamadı. Ancak kısa bir süre içerisinde ortaya çıktı ki, bu olay Facebook’ın büyük bir güvenlik açığından kaynaklanıyormuş. Yani son yılların çalkantılı sosyal medya mecrası olan Facebook, bir kez daha güven tokadını yedi.

Mark Zuckerberg, dün akşam saatlerinde Facebook kullanıcılarının yaşadığı problemi bizzat kendi hesabından yaptığı bir duyuru ile açıklığa kavuşturdu. Söylenene göre bir hacker, Salı günü teknik bir güvenlik açığından yararlanarak elli milyona yakın hesabın aniden çıkış yapılmasına neden olmuş. Zuckerberg ise bu kişilerin cidden büyük bir güvenlik sıkıntısı çekip çekmeyeceğini, o hackerın henüz böyle bir saldırıyla ne amaçladığını net olarak bilmediğini; fakat yine de teknik olarak sıkıntıyı çözseler de işin hala peşinde olduklarını söyledi.

mark-zuckerberg-sorgu

Ana sayfada, bu güvenlik probleminden etkilenen her kullanıcı için bilgilendirici bir mesaj yayınlayacaklarını söyleyen Zuckerberg, problemi hallettiklerini savunsa da “başkasının gözünden gör” butonunu kullanma fonksiyonunu bir süreliğine kullanıcılara kapatacaklarını bildirdi. Bunun amacı ise, güvenlik açığını tam anlamıyla hallettiklerinden emin olmak.

Herkes kendince “aç-kapat” tekniğine dayanarak şifrelerini yeniden belirlemeyi tercih ettiğinden dolayı, milyonlarca kişinin bu girişiminde bir yardıma ihtiyacı olabileceği ihtimaline karşılık Mark Zuckerberg “Yardım Merkezi”ni daha sık kullanılır kılma adına girişimlerini de anlattı. Olur da şifrenizi değiştirmeye çalışırken problem yaşarsanız, direkt olarak Yardım Merkezi ile iletişime geçerek hesabınızı daha güvende tutmanın bir yolunu arayabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda mahkeme karşısında saatlerce ter döken Zuckerberg’ün başına çöreklenen bu güvenlik açığı meseleleri bir hayli bitmek bilmiyor doğrusu. Sosyal medyanın zaten çok da güvenilir bir yer olmadığını biliyoruz, ancak yine de Mark Zuckerberg’ün milyonlaca kullanıcının hedef olduğu ve artık birçok kişinin kullanmakta çekince duyacağı bu Facebook olayı sonrasında umuyoruz ki daha da kötüleri olmaz.

Facebook hesabı olan herkese yöneltiyoruz bu soruyu: Siz de mi güvende hissetmiyorsunuz?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.