Hayvanlı dedik, evet! Bu türün ismi İngilizce’de “Creature Feature” olarak geçiyor, ya da yerine göre “eco-horror” da diyebiliyorlar. Bir bölümü kan revanla, bir bölümü seri katillerle, bir bölümü de hayalet / iblis benzeri doğaüstü şeylerle korkutmaya çalışan korku filmlerinin ortasında içi temiz, samimi bir gül gibi duruyorlar. Onlar sizi bir hayvandan sonsuza kadar soğutmak için buradalar. Onlar bir daha sevdiğiniz şeylere bile aynı gözle bakamayın diye karşınızdalar.

Biz niye onları listeliyoruz peki? Çünkü bu hayvanlı korku filmlerinin gerçekten sevmemesi zor bir kalitesizlikleri oluyor. İçten söylüyoruz, istisnalar haricinde çoğu hayvanlı korku filmi iyi bir hikayeden nasibini alamamış, ucuzca yönetilmiş işler. Ama B filmlerinin o harika büyüsüne de sonuna kadar sahipler. O yüzden de kendilerini çok seviyoruz, bu listeye de gururla alıyoruz. Bu akşam sevdiceğinizle izleyecek bir film mi arıyorsunuz? Sizi temin ediyoruz, şu 14’ten daha iyisini bulamazsınız. Yer yer gülmece, yer yer korkup birbirine sırnaşmaca, yer yer de deli gibi eğlenmece garanti! (ama üçü bir arada olmayabilir)

Buyurun!

 

Alligator

Alligator

Hangi hayvan?: Timsah

Komik mi, korkunç mu?: Yüzde 50 – yüzde 50 diyelim. 1980 yapımı Alligator kullandığı klişelerin farkında. Yer yer hiciv yaptığı da söylenebilir. Gelin görün ki bu mevzubahis klişeler Jaws sonrası yıllarca denize giremememize sebep olan şeyler olduğu için siz yine de korkacaksınız. Gülecek, tespitleri takdir edeceksiniz. Ama yine de korkacaksınız.

 

Anaconda

Anaconda

Hangi hayvan?: Yılan

Komik mi, korkunç mu?: Nasıl bir modda izlediğinize göre değişir. Bir zamanlar Star TV ve Kanal D’nin ısrarla gece yarısından sonra kendisini ve binlerce devam filmini yayınladığı Anaconda pek iyi yaşlanmadı. Belki çocukluktan, belki de ilk defa seyretmektendir bilemiyorum ama Anaconda’yı ilk seyrettiğimde ciddi anlamda ürpermiştim. Siz bu gece ilk defa izleyecekseniz muhtemelen ciddi anlamda gülebilirsiniz.

 

Bats

Bats

Hangi hayvan?: Yarasa

Komik mi, korkunç mu?: Şöyle iyi gününüze denk gelirse, biraz ürperebilirsiniz. Ama bunun için kendinizi filme tamamen kaptırmanız gerekiyor. Film pek çok kişi tarafından haklı bir şekilde “o kadar kötü ki, iyi” kategorisinde sınıflandırıldığından filmden korkmanız için gerçekten “suspension of disbelief” dediğimiz menemi kasten yapmanız lazım, kendinizi filme kaptırmaktan kastım bu. Yoksa sağlam güldürüyor film, orası ayrı.

 

Black Sheep

Black Sheep

Hangi hayvan?: Koyun

Komik mi, korkunç mu?: Komik tabii ki! Koyun diyoruz arkadaşlar yahu? Yani şimdi içimdekileri dökeyim, Black Sheep’i izlerken yer yer kafamı ekrandan çevirdim, gözlerimi kapattım kabul. Ama film afişiyle, fragmanıyla, pazarlamasıyla bas bas bağırıyor bir komedi filmi olduğunu. Sadece Peter Jackson ekolünü takip eden Yeni Zelandalı yapımcılar biraz kan musluğunu açmışlar, o kadar.

 

Congo

Congo

Hangi hayvan?: Goril

Komik mi, korkunç mu?: Komik hiçbir tarafı yok. Yani bana pek komik gelen bir tarafı olmamıştı açıkçası. Jurassic Park’ın yazarı Michael Crichton’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve Spielberg’in kankası Frank Marshall tarafından yönetilen Congo öyle korku ağırlıklı da değil aslında. Tonlama olarak Jurassic Park’a benzetebilirsiniz. Serüven tarafı en ağır basan kısmı. Gorillerden sonra!

 

Cujo

Cujo

Hangi hayvan?: Köpek

Komik mi, korkunç mu?: Allah insanı Cujo gibi köpeklerden korusun. Stephen King’in sinemaya aktarılan meşhur romanlarından biri daha olan Cujo’yu vakti zamanında Friends’in bir bölümünde duyup “yani bir köpek ne kadar korkunç olabilir ki?” yanılgısıyla açıp izlemiştim. Allah’ım daha büyük bir haya yapmış olmam mümkün değil. Bugüne bugün hâlâ St. Bernard’lara aynı gözle bakamıyorum.

 

Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

Hangi hayvan?: Örümcek

Komik mi, korkunç mu?: Anladığım kadarıyla komik. Dürüst olayım, bu filmi hiç izlemedim. Fakat filmle birlikte aynı zamanlarda yayınlanan bir de oyunu vardı ki, onu uzun uzadıya oynamıştım. Okuduğum eleştirilere göre filmin ilk yarısı eğlenceli, ikinci yarısı sıkıcıymış. Bence hiçbir şey için değilse daha ünlü olamamış bir Scarlett Johansson’u yan bir rolde görmek için Eight Legged Freaks’i izlemeye değer!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

  1. Berna Aysim Çavdar Cevap ver

    “Monkey Shines” beni o kadar korkutmuştu ki, muhtemelen bugünkü maymun fobim bundandır. Hala “Planet of the Apes”i açıp rahatlıkla izlemem mümkün değil. Hayvanat bahçesinde maymunlar? Asla. Geriyor abi beni maymunlar.

  2. Domates bir meyvedir, sebze değildir. Çocukluğumuzun çizgi filmi “Canavarlar Çiftliği”nde, aynı zamanda bir mucit olan koyun Wooly’in keşfettiği icadı hatırlayanınız var mı? Sebzelere sıktığınızda onları çikolataya çeviren bir sprey icat etmişti. Domatese sıktığında ise hiçbir şey olmuyordu. Çünkü domates sebze değil, meyveydi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.