Şimdi dönüp bakınca çok kanıksamışız gibi gözüküyor; ama bundan yaklaşık dört sene önce Disney parayı masaya döküp Marvel’ı aldığında inanılmaz bir sinir stres kaplamıştı herkesi. Aşağı yukarı aynı şey bir süre sonra Disney Lucasfilm’i tüm haklarıyla birlikte alınca da yaşandı. İnternet “Miki Fareleşecek artık ühü” diye interneti caps’lerle, resimlerle, montelerle boyadı; video çekip feryat figan bağıranlar oldu, dayanamayıp evde çizgi romanlarını yakanlar görüldü…

Walt_disney_pictures

Elbette son kısım abartı, ama Disney ilk satın alımını yaptığı zaman bir tepkiyle karşılaşmıştı kesinlikle. Şimdi ise her şey yolunda herkes için. Marvel Cinematic Universe arkasına Disney desteğini de alarak gişede rekor üzerine rekor patlattı, Star Wars konusunda da aşağı yukarı herkes ümitli gözüküyor. O hâlde Newsarama’nın uzmanlara sorup dibine inmeye çalıştığı soruyu sormanın da artık vaktiydi: Bu alım Disney’nin işine geldi mi?

Newsarama önce Merrill şirketinde finanstan sorumlu başkan yardımcısı olan John Holbeck’e sormuş bu soruyu. Holbeck bu alımın Marvel’ın o zamanki ederinin on katı üzerinde olduğunu, ama bunun doğru bir karar olduğunu söylüyor. Disney’nin ciddi bir nakit rezervine sahip olmasından dolayı 4 milyar doların onlar için büyük bir risk olmadığını, bu yüzden işin içine Marvel’ın sahip olduğu geniş fikri mülkleri katınca da ederinin on katı üzerinde bir fiyat sunmalarının doğal olduğu kanaatinde.

Yazıda uzmanlar Disney’nin bu hamlesini gelir modeli konusunda Marvel ile benzer bir çizgide, ama farklı demografilerde ilerliyor olmasına bağlıyorlar. Disney de, Marvel da “karakteri üret, filmini çek, ürününü sat” tipi iş yapıyorlar, fakat Marvel’ın karakterleri daha çok erkeklere, Disney’ninkiler ise kızlara hitap ediyor. Uzmanlara göre Disney bu şekilde pazara total olarak üstünlük kurmayı başarıyor. Üstüne üstlük, resmi rakamları tam olarak bilemesek de, bazı uzmanlar Marvel’a verilen 4 milyar doların Avengers vizyona girdikten sonra onun yan ürünlerinin de satışıyla çıktığı kanaatinde.

marvel-universe

O hâlde burada tartışmaya açmak istediğim soru şu: Disney’nin Marvel’ı alımı, belli ki Disney açısından anlamlı. Peki Marvel açısından? Size göre Marvel direnebilir, Disney’e rakip olabilir miydi? Ya da direnmeli ve tek tabanca gitmeyi denemeli miydi? Belki de daha yüksek bir fiyat da konuşulabilirdi, neticesinde Pixar birkaç sene öncesinde 9 milyar dolara girmişti Disney’nin kapısından. Ne diyorsunuz geekler?

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.