Marvel’ı hep doğru insan seçimleri nedeniyle alkışlıyoruz bildiğiniz gibi. Bazen size fazla yağ çekiyormuşuz, abartıyormuşuz gibi gözüküyor, farkındayım. Ama işte sinemayı daima iyi sinemacılar yapıyor. İyi bir senarist, iyi bir yönetmen ve elbette bizim son kullanıcı olarak en haşır neşir olduğumuz kişiler, yani aktörler. Bunların hepsini iyi seçmek demek, filmin kafadan bir on üzerinden altısının olduğu anlamına geliyor. MCU’nun da bugüne kadar bu standardın altına düşmemesinin en büyük sebebi bu.

Doctor-Strange-Marvel-Comics-Cover-Art

Çünkü baktığınız zaman, konu itibariyle dev gişe getirecek ya da otomatikman muazzam filmlere sebep olabilecek mevzular değil çoğu. Guardians hiç değildi mesela, ama James Gunn doğru tercihti, Chris Pratt, Zoe Saldana ve Dave Bautista doğru tercihlerdi, Nicole Perlman’ın senaryosu isabetliydi ve en nihayetinde ortaya herkesin beğendiği, gişesi de gayet sağlam bir film çıktı.  Doctor Strange de, ne yalan söyleyeyim, o yöne doğru gidiyor.

Karaktere kağıt üzerinde hiç itimadım yok şahsen. Bugüne kadar bir tekil Doctor Strange çizgi romanının başından ihya olmuş vaziyette ayrılmışlığım yoktur. Hatta bilakis, karakter sağda solda gözüktüğünde de ekseriyetle bilmiş tavırlarına felaket kıl olurum. Fakat Marvel, bu karakterin filmine beni tavlamayı başardı işte. Önce başrole Benedict Kambırbeybi’yi aldılar, yönetmeni bütün filomgrafisi “Hell”, “Devil” ,”Evil” gibi kelimelerle başlayan Scott Derrickson olarak seçtiler, Strange’in üstadı Ancient One için gerçek hayatta Ancient One olduğu ortaya çıksa zerre şaşırmayacağım Tilda Swinton’ı yakıştırdılar, şimdi de Strange’in baş düşmanı olarak da ödüllü bir oyuncuları var: Chiwetel Ejiofor.

PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION

Daha önce Benedict Cumberbatch’in de rol aldığı 12 Years a Slave ile ciddi sükse yapan Chiwetel Ejiofor, İngiltere doğumlu bir aktör.  12 Years a Slave ile Oscar adaylığına kadar yükselmeden önce, Dirty Pretty Things, Children of Men ve 2012 gibi filmlerde oynamıştı. Gedikli hayranlar kendisini Serenity’den de hatırlayacaklardır. Bana soracak olursanız, kendisi ağırlığı olan, yoğun bir aktör. Baron Mordo gibi paçalarından kötücüllük akan bir role cuk oturacaktır. Ama bir de kamuoyunu yoklamak lazım. Ne diyorsunuz geekler?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. açıkçası disney marvel i satın aldığında, marvel i kapatacak diye baya bir tedirin olmuştum, lucası aldı ve kapattı,neyse korktuğum olmadı

  2. Yazının sonunu okuyana kadar Baron Mordo’dan daha çok Dormammu olarak yakıştırmıştım kendisini.

  3. Main Villain’ı Dormammu yapmadılar hadi tamam da, en azından bi Dormammu easter egg’i koymazlarsa üzülürüm.

  4. doktoru çambırbeybi sevdirir bizlere rahat olun, ben de çizgi romanlarda pek tanıyamadım dediğin gibi ukala bilmiş mistik tavırlarıyla öne çıkıyo sadece..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.