Star Trek külliyatı 2009 senesinde J.J. Abrams’ın ellerinde bir nevi “soft reboot” yaşadığında; Chris Pine – Zachary Quinto ikilisi ilk açıklandığında kazan kaldıran hardcore Trekkie’leri dahi ikna edebilmiş, hemen hemen herkesin beğenisini kazanmıştı. Onu takip eden 2013 filmi Star Trek Into Darkness ilkinin elde ettiği başarıya ulaşamadı; ama yine de bu yeni seri için gayet olumlu bir adımdı ve insanlar Star Trek 3’ü umutla beklemeye başladılar. Sonra J.J. Abrams’ın Star Wars’ın başına geçeceği haberi geldi birden. Abrams yönetmenlik koltuğunu ilk iki filmin yazarlarından Roberto Orci’ye bırakıp, Republic için Federation’ı takas etmişti. Haliyle beklentilerimiz biraz hasar yemişti ama, hâlâ hevesliydik. Gelin görün ki, bu yönetmen değişikliğinden sonra hiç yeni bilgi gelmemişti. Bugüne kadar. En sonunda Humans From Earth podcast’ine konuşan Roberto Orci, 2016’da çıkacak Star Trek filmi için elle tutulur, dişe dokunur bazı bilgileri bizlerle paylaştı. Aşağıda söylediklerini kelimesine dokunmadan çevirip paylaşıyoruz.

star-trek-2009-11

“Into Darkness’ın sonunda ekip en sonunda orijinal dizinin başladığı noktaya geldi. İlk iki film, özellikle de 2009’da çıkanı orijin hikayeleriydi. Olay onların bir araya gelişleriydi. Orijinal dizide gördüğümüz karakterler değillerdi. O rollere yavaş yavaş bürünüyorlardı ve bu ikinci filmde de devam etti. Şimdi bu filmde orijinal dizideki karakterlere önceki filmlerde olduklarından çok daha yakınlar. Beş yıllık görevlerine çıktılar. Maceraları derin uzayda olacak.”

Orci’nin dediğine göre, bu macera onları yeni uzaylı ırklarıyla da tanıştıracak. Yeni derken, tam manasıyla yeni diyoruz, anlaşılan Orci’nin klasikleri kullanmaya pek niyeti yok.

“Ama bekleyin, niye onlara geri dönmek zorundayız ki? Bu bir alternatif evren olduğu için bence seçme şansımız var. Kimseyi yeniden ziyaret etmek için bir baskı hissetmiyorum. Bu bakımdan şanslıyız, önceki külliyattan istediğimizi seçebilme lüksümüz var. Hikayeye en iyi ne hizmet ediyorsa onu tercih edeceğiz. 

Uzaylı tasarlamanın zorluklarını da konuştuk. Sahip olduğumuz avantaj, elimizin altındaki yeni teknoloji. Her ne kadar ben de, J.J. de pratik set ve yaratık tasarımlarının hayranı olsak da bugünkü teknolojiyle bunları zenginleştirebiliriz. O yüzden bir yönden keşfedilmemiş bir özgürlüğe erişim şansımız var. Gelecek Star Trek’te bunu yapmak istiyorum.”

Ne diyorsunuz? Orci’nin beyanları umut verici mi? Biz şimdilik “bekle gör” modundayız ama, derin uzay ve yeni uzaylı ırkları vaatleri de hoşumuza gitmedi değil. Sizin görüşünüz ne?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.