Artık ne yazık ki hayatımızın bir parçası haline gelen ve bir süre daha bizimle beraber kalacağını kabullendiğimiz Covid-19 virüsünün; sağlık, ekonomi, eğitim gibi daha ciddi meselelere etkisini bir kenara bıraktığımızda şüphesiz ki virüsten en çok zarar gören şeylerden biri topluca yapılan etkinliklerdi. Seyircisiz oynanmaya mahkum spor müsabakalarından tutun anca dijital olarak düzenlenebilen konserlere oradan da benim en sevdiğim hobilerimden biri olan sinemada film izlemeye kadar birçok sosyal aktivite, şu son iki yılda çok kan kaybetti.

Hatta en son bahsettiğim sinemada film izlemeye gelince, zaten halihazırda dönen çevrimiçi dizi ve film izleme platformları ile sinema salonları arasındaki gerginlikler arşa çıktı desek yeridir. Pandemiden dolayı sinemanın eski şaşalı günlerine bir daha dönmeyeceğini hatta bazı yayıncı şirketlerin buna dair çeşitli aksiyonlar alması, bu gerginliğin ana sebeplerinden oldu. Bu derin bir konu ve önümüzdeki yıllarda cevabını alacağız fakat biz bugüne dönersek işin en azından blockbuster denilen dev bütçeli filmlerine baktığımızda, geleceğin o kadar da karamsar olmayabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz hafta dünyanın birçok bölgesinde vizyona giren Shang Chi and the Legend of the Ten Rings filmi Amerika’da İşçi Bayramı(Labor Day) haftası rekorunu kırdı!

Film geçtiğimiz hafta sonu Amerika’da tam 94.4 milyon dolar hasılat elde etmeyi başardı. Böylece Shang Chi, 2007 yılında vizyona girmiş Halloween filminden sonra, aynı tarihlerde ülke içinde en yüksek gelir elde eden film oldu. Sadece bu rekoru kırmakla kalmayan film, aynı zamanda pandemi döneminin en iyi ikinci açılışını yaptı ki bir numarada da bir başka MCU filmi olan Black Widow duruyor. Bu da Marvel Studios’un bu dönemde bile elde ettiği başarı ve imajına olan ilgiyi kanıtlıyor. Sayılarla alakalı kısmı bitirmeden, Shang Chi’nin orijin hikâyesinin şu an için 157.5 milyon dolarlık bir gelire sahip olduğunu ve 45 gün boyunca sadece sinemalarda gösterileceğini de hesaba katarsak, bu hasılatın 500 milyon dolar ve üzeri sayılara ulaşmasının hayal olmadığını söyleyebiliriz.

Tabii bu gelişmelerin bir başka güzel tarafı da sonbahar döneminde gelecek olan diğer filmlerin ertelenme ihtimalini iyice azaltması hatta stüdyoların umutlarını arttırması. Daha geçtiğimiz gün normalde 15 Ekim’e ertelenen Venom: Let There Be Carnage filmi iki hafta öne çekilerek yeni vizyon tarihini 1 Ekim olarak belirledi. Bu tür bir haberi yazarken ilk aklıma gelen şeylerden biri de WB’nin bu seneki tüm filmlerini vizyona girdiği gün dizi izleme platformu HBO Max’e de ücretsiz olarak getireceğine dair kararından ne kadar pişman olduğu. Ne diyelim, geçmiş olsun.

Filmin kendisi hakkında youtube kanalımızda bir video paylaşmıştık, benim de görüşlerim genel itibariyle olumlu; hatta Iron Man ve Ant-Man’den sonraki en sevdiğim MCU orijin filmi oldu. Filmin ortasına kadar olan kısımda gördüğümüz yumruk yumruğa dövüşlere, özellikle inşaat iskelesinde geçen sahneye bayıldım! Çin mitolojisine dair ögelerin kullanımı ve finalin epikliği beni şaşırtan ve mutlu eden sürprizlerdi. Tony Leong başarılı bir kötü adam olmuş, Simu Liu’ya çok coştuğumu söyleyemeyeceğim ama yeterliydi. Olumsuz şeylerden bahsedecek olursam ise filmin ortalarından itibaren gittikçe daha da azalan birebir dövüş sahnelerinden ve spoiler vermek istemediğim bir karakterin çaldığı ekran süresi ile orada olmasının gereksizliğinden bahsedebilirim. Son bir nokta olarak da on halkaya MCU tarafından getirilen yorumu ve aksiyon sahnelerindeki kullanılış şeklini beğendim, işin ilginci filmi izleyene kadar hiç hoşuma giden bir estetiği yoktu halkaların kullanımının.

Uzun uzun yazdım yine, fırsat bulunca bahsedesim geliyor böyle şeylerden. Shang Chi’yi izlediniz mi? Eternals bu saatten sonra ertelenir mi? Sinemanın geleceği nereye gidiyor? Siz de mi artık filmleri evde izleme taraftarısınız? Cevaplarınızı halkalardan oluşturduğunuz kelimelerle bir cümle kurup, onun da kuş bakışı fotoğrafını çekerek bize gönderin.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.