Dünyanın en çok izlenen spor müsabakalarından biri olan Super Bowl’un elli birincisi, Houston şehrindeki NRG Stadium’da geçtiğimiz gece vuku buldu. Patriots v. Falcons. Brady v. Ryan. Belichick v Quinn. Bu maça pek çok yerden bakmak mümkün, ama unutmamak gerek: Super Bowl bir Amerikan sporunun pazarlaması optimize edilmiş büyük finali. Bu da olayın topla oynanan kısımları kadar, pazarlama kısmının da ön plana çıktığı anlamına geliyor. Super Bowl’un devre arası Amerika’da büyük fragmanların, büyük reklamların cümbüşü şeklinde geçer. Biz de bu cümbüşü size sıcağı sıcağına aktarmak için, çıkanları topladık. Burada da Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales fragmanı var. En sonunda Johnny Depp teşrif etmiş!

En sonunda diyorum, zira geçen fragmanda ve bu dakikaya kadar basına servis edilen promosyon malzemelerinde Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales.büyük yıldızına pek yer vermemişti. Bu da bizim kafamızda enteresan bir soru işareti yaratıyordu en azından. Depp son yıllarda hem şahsi hem de profesyonel hayatıyla düşüşteydi. Acaba Disney çok yüklenmeyecek miydi pazarlama manasında Depp’in üzerine?

Sanıyoruz gerçekten de çok yüklenmeyecekler. Etrafa dağıtılan materyallerde de Depp var, ama Depp olduğunu anlamanıza yetecek kadar var. Fragmanda da öyle. Pirates of the Caribbean serisinin son filmi kendisini daha ziyade majestik gemi savaşları ve güzel efektler üzerinden satacak gibi gözüküyor. Bilmiyoruz bu doğru karar mı, ama ben kendi payıma ona da tav olmadığımı söyleyebilirim. Yani bir tarafta insanlar çölde üzerinde ateş fırlatan gitarla rock yapan adamın olduğu kamyonlar koşturdu, ahşap gemiler şaha kalkınca kendimizden mi geçeceğiz, nedir?

Ama ben zaten daha önce de söylemiştim, Pirates of the Caribbean serisi şu an burada ne yapıyor hiç anlamıyorum, ama metrik datayı da görmezden gelecek değilim. Hâlâ sadık bir hayran kitlesi var. Bakalım şu filmden sonra vaziyet ne olacak?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.