Film yapımcılarını anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Bazen ellerinde çok süper bir fikir oluyor, o fikre hiç özenmeden ortaya başarısız bir iş çıkartıyorlar. Bazen de eldeki fikir çok başarısız oluyor, ama ne hikmetse o fikre sanki dünyanın sonuymuş gibi sarılıyorlar. İkinci konuya örneğimiz Legendary’nin Warner Bros’la ortak olarak başlatmaya hazırlandığı “Büyük Canavarlar” birleşik evreni.

Godzilla reboot’unu izlediniz mi bilmiyorum. Ben izledim ve elindeki parlak kadroya rağmen son derece başarısız buldum. Daha da ileri gideyim, Godzilla’nın üzerine yatırım yapılmaya değecek, ortaya farklı bir şeyler koyulabilecek bir fikri mülk olduğunu düşünmüyorum. King Kong için de benzer fikirlere sahibim. Dev bir gorilin boyuna bakmadan insan bir kadına aşık olması, bizim insanımızın onu şehre getirip “maymun” etmesi falan bir film çıkartır ama bu konseptin devamını getirecek bir potansiyeli olduğunu düşünmüyorum.

gkkbar

Legendary ve Warner Bros bana hiç katılmıyor olmalı. Kendileri geçtiğimiz günlerde bu birleşik evrenleriyle ilgili takvimi açıkladıklar. Plana göre film serileri 2017’de “Kong: Skull Island” ile başlayacak. Onu 2018’de “Godzilla 2” takip edecek ve en sonunda 2020’de “Godzilla vs King Kong” ile Phase 1’i tamamlamış olacaklar. Filmleri birbirine bağlayan Godzilla’da araştırma yapan Project Monarch örgütü olacak. Aynı zamanda Legendary bu evreni zenginleştirmek için NBC Universal ile anlaşmış, Rodan, Mothra, ve King Ghidorah gibi bu kültürün önemli canavarlarını da bu birleşik evrene katmış.

Açıkçası hala bu kadar çabanın böylesi markalara harcanmasına anlam vermekte zorlansam da, hedef kitlelerinin ben olmadığım çok açık. Bu fikirlerin özellikle Asya pazarında rekor üstüne rekor kırdırma potansiyelini görmezden gelmek imkansız ve dünyada bu Toho kültürüne hayran olan büyük bir kitle de mevcut. Yine de bu kültüre uzak bir insan olarak buraya harcanan emek ve paranın daha bana hitap eden markalara harcanmasını tercih ederdim.

Siz ne diyorsunuz geekler? Bu projenin alıcı kitlesinde misiniz, yoksa benim gibi “Yazık” diyenlerden misiniz?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.