Normalde buraya uzun uzun giriş paragrafları yazıyoruz, biliyorsunuz. Listemizi yapmaya neden karar verdiğimize dair bir şeyler söylüyoruz, yok efendim listede nelere baktığımızı anlatıyoruz. Kriterlerimiz nedir, çıkarttıklarımız nedir gibi. Bu sefer hiçbirine bulaşmayacağız. Burada insanın kanını pompalayan, kaba tabirle karizma s.çan filmleri arıyoruz. Bu listeyi yapma sebebimiz de şu:

Anlaştık mı? O zaman kökleyin gazı, başlayalım!

 

8. Hells Angels on Wheels

Hells Angels on Wheels

IMDB notu düşük, klasmanı ancak “B” olabilecek bir film Hells Angels on Wheels. 2014 yılında izlerseniz sizi güldürmekten başka bir şey yapmayacağı kesin. Zira film çok abartı, çok parodi. Ama her şeye bir yerden başlamak lazım. Motosiklet filmlerine ve genel olarak “biker” kültürüne aşina değilseniz başrolünde Jack Nicholson’ın olduğu bu B-filmiyle bir şekilde girizgah yapabilirsiniz.

 

7. Harley Davidson and the Marlboro Man

Harley Davidson and the Marlboro Man

Mickey Rourke’un yakışıklılıktan öldüğü zamanlardı 80’ler. Araya ağır madde kullanımları ve boks müsabakaları girmemişti. Harley Davidson and the Marlboro Man de bu dönemin son ürünlerinden biri işte. Rourke başrolü Don Johnson ile paylaşıyor. Tipik bir Amerikan hikayesi film. Buraya koymamızın sebebi de, o tipik Amerikan hikayelerindeki kovboyların yerini biraz motosikletçilerin aldığına dair yaptığı atıflar.

 

6. Stone

Stone

Grave Diggers Motorcycle Club üyelerini ve onların bindikleri Kawasaki 900’leri konu alan bir film Stone. Kült film dediğiniz budur işte. 1974 yapımı, Avustralya çıkışlı. IMDB’de epi topu 700 kullanıcı oy kullanmış. Filmin yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu olan Sandy Harbutt’ı kimse tanımaz etmez. Stone motosiklet filmleri arasında bir turnusöl testidir. Bunu biliyorsanız, motosiklet filmlerinde bir eşiği atlamışsınız demektir.

 

5. The World’s Fastest Indian

Layout 1 (Page 1)

Listemizdeki muhtemelen en yeni filmlerden biri. 2005 yılında çekilen film, ülkemize 2006 yılında “Efsane adam” ismiyle girmişti. Yazık bir çeviri ama doğru da aslında. Yeni Zelanda’lı Burt Munro’nun gerçek hikayesini anlatır The World’s Fastest Indian. Motosikletlerden çok, motosiklet aşkı üzerinedir. Her zaman motosiklet kültürü deri ceket giyip sigara tüttürmekle eş değer değildir. Bazen de hayat üfler insana hızıyla, rüzgarıyla, olay odur.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.