Yıllar süren bekleyişin ardından Star Wars yarın vizyona girecek. Tam olarak yirmi dört saat sonra şu vakitlerde gece yarısı gösterimi için parmak hesabıyla saniye sayıyor olacağız. Bu da hâliyle, Facebook’undan BİM’ine kadar her türlü yerin Star Wars renklerine boyanması anlamına geliyor. Disney önüne gelene Star Wars lisanslaması yapıp, markayı tüm dünyaya balık ağı gibi saldığından mütevellit, Star Wars’tan kaçmak mümkün değil bu ay içerisinde.

Fakat ortada şöyle bir durum var; bu kadar Star Wars’a gönderme yapan şey görmek yeni değil. Gerçekten değil. Sadece şu an algımız çok açık. Yeni film geliyor diye zihnimiz Star Wars dendi mi dikkate almak üzerine programlandı. Yoksa yine diziler şakalarında Star Wars’a yer veriyorlardı, filmlerde göndermesi geçiyordu, kitaplar bir iki cümle ayırıyordu… Ve şarkılarda da bol bol Star Wars göndermeleri vardı.

İspat ister misiniz? Sizler için şu aşağıda gördüğünüz playlist’i oluşturduk. Kanye West’ten Good Charlotte’a, Bloodhound Gang’den Gorillaz’a kadar inanılmaz farklı türde müzisyenlerin seneler içerisinde Star Wars’a göndermede bulundukları şarkılar var playlist’te. Bakın, listeye direkt olarak Star Wars ile ilgili olan şarkıları almadık. O yüzden Weird Al’in Saga Begins şarkısı gibi işler yok. Bunlar alakasız şarkılar. Ama içlerinde bir yerlerde Star Wars referansı var.

Biz bu listeyi yaparken gördük ki, Star Wars şu yeryüzünde en çok hip hop sanatçıların etkilemiş. Etkilerken de sınıf, ırk, millet falan dinlememiş. A Tribe Called Quest’te Star Wars referansında bulunmuş, House of Pain de. Eminem de şarkısında uzak galakside geçen hikayeye yer vermiş, OutKast de. O yüzden, listemiz hip hop ağırlıklı. Ama pop punk’ı, rockabilly’si, R&B’si de var. Buyurun, dinleyin. Yorumlara da eklemek istediğiniz bir şarkı varsa, yazın. İyi dinlemeler!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.