On altı ay. Mad Max: Fury Road sinemalarda vizyona gireli tam on altı ay oldu. 2015 yılının Mayıs ayında çıktı Mad Max. Neredeyse hiçbir şey beklemiyorduk fragmanların bize hissettirdiği o gaz havasından başka, ancak başından sonuna kadar dolu dolu, hiç bırakmayan, roller coaster gibi inince bir daha binme ihtiyacı yaşatan bir film gördük karşımızda. Ve on altı ay sonra, burada tekrar toplandık, çünkü hem biz, hem de internet filmi övmek için yeni sebepler bulmaya devam ediyor.

Malumunuz, film çıktıktan sonra George Miller’ın en övgü toplayan hareketlerinden biri, filmi pratik efektlere dayalı bir biçimde çekmek olmuştu. Miller’ın sette ne kadar fazla şeyi inşa ettiği, ne kadar fazla sekansın olabildiğince az CGI kullanılaran oluşturduğu çok dile getirilmişti. Çok akıllıca kullanmıştı Miller CGI efektlerini. Furiosa’nın kolu gibi yerlerde, kum fırtınası için, bazı dublörlerin halatlarını silmek adına…

https://www.youtube.com/watch?v=dfm4gvxNW_o

Ancak işte insan gerçekten görmeden tam olarak inanamıyormuş. Mümkün değilmiş yani inanmak. Bizim Gizmodo’da gördüğümüz, ESPORTS TV adlı bir kanalın hazırladığı şu yukarıdaki videoyu izleyince başka bir çarpılıyor insan. Kanal bu videoyu pre-prodüksiyon testlerinden, kamera arkası görüntülerden ve bulabildiği çiğ görsellerden derlemiş. Pek çok tanıdık sahnenin gerçekten de yapıldığını görüyorsunuz izledikçe. Ve izledikçe gerçekten “Vay arkadaş, sen, ne, kim? Nasıl lan?” oluyorsunuz bir anda.

Bütçesinin iki katına çıkan bir gişe başarısı, Rotten Tomatoes’da %97’lik bir ortalama, 10 Oscar ödülü adaylığı, filmi gecenin en büyük kazananı yapan 6 Oscar galibiyeti, sayısız sene sonu eleştirmen listesinde yer, yüksek kullanıcı puanları; bir de bu video ve onun ima ettikleri… Yok yok, gerçekten de Mad Max: Fury Road bırakın on altı ayı, çıkıından yirmi altı ay sonra da övmeye devam ettiğimiz bir film olacak. Ara ara bekleyin bizden sevgili geek dünyası.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.