District 9 ile tarihin gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden birine imza atan fakat daha sonra Matt Damon’lı adını hatırlayamadığım o rezalet filmi çeken Neil Blomkamp, Chappie ile fiyakasını düzeltecek gibi gözüküyor. Hoş, daha Chappie’yi henüz izlemedik ama aldığımız duyumlar filmin fena olmadığı yönünde. Zaten genel olarak hisli robot hikayelerinin kötü olması çok zor, bu yüzden Chappie’den çok ortalama bir beklentimiz var. Üstüne de çıkacağını düşünüyoruz.

Ama artık Blomkamp için bir üst lige çıkma vakti. Kendisi bir sonraki Alien filminin yönetmeni olacak. Güney Afrikalı yönetmen iyi bir film yapımcısı, bunun kanıtı elimizde mevcut. Her ne kadar girdiği bu durgun dönemden henüz büyük bir işle çıkamasa da, Alien projesinin kendisine verilmesiyle yepyeni bir dönemin kapılarını açabilir. Peki ama nasıl oldu Alien filmi Blomkamp’ın ellerine düştü? Cevabı direkt Empire ile gerçekleştirdiği Podcast’te gizli, işte ustanın hikayesi;

neill-blomkamp-on-how-his-alien-movie-deal-came-to-be

“2014 Benim için çok garip bir yıldı çünkü genellikle ben bir film yapmak istiyorsam, o filmi yaparım. Chappie’yi çektikten sonra ne yapmak istediğimi bilmediğim bir döneme girdim. Bir sürü farklı film için bir sürü farklı fikrim vardı. Bu fikirlerden en favori olanım ise Alien’a aitti. 

Aslında ben kendi orijinal hikayelerim üzerine yoğunlaşmak istiyordum. Hayranların beklentileri ile ilgili bir strese girmek istemiyordum. Beni yalnız bıraksınlar, kendi işimi yapayım diyordum. Bu sebeple Alien benim için çok önemli bir aşama.

Eğer üç dört yıl önceye dönecek olursak, bu tarz bir film yapmak istiyordum. Chappie’nin setinde Sigourney Weaver ile tanıştığımda, kendisinin bir daha asla Ripley’i oynamak istemeyeceğine emindim. Ayrıca Alien 3 ve Alien 4’ten sonra Ripley karakteriyle ne yapacağımı da bilemiyordum. Onunla muhabbet derinleştikçe, ilk iki Alien filminin hikayesini dinledim. Beni ilk iki film ilgilendiriyor. Bu hikayeleri dinledikçe Ripley’in işinin Alien’la bitmediğinin farkına vardım. 2014 Yılında Vancouver’a döndüğümde ne yapacağım konusunda hala kararsızdım. Sanatsal pusulam hala bir Alien filmi yapmam gerektiğini söylüyordu. Chappie’den artan zamanlarımın hepsini Alien üzerinde harcamaya başladım. Bir noktada kendime bir konsept sanatçısı tuttum ve tüm filmi ortaya çıkarttım. Buna rağmen, yine ne yapacağımı bilmiyordum.

Her filmde, o filmimin yapacağım son iş olacağını düşünürüm. Hiç başka bir filmi düşünmem. Büyük stüdyo filmlerini ise hiç düşünmem. Fakat Alien benim kalbimden kendi kendine gelen bir proje. Bir noktadan sonra “Ben bir Alien hayranıyım, neden diğer hayranlar için bir film yapmayayım” demeye başladım. 

Sigourney ile yine görüştüm. Çok hevesliydi, ben hala ne yapacağımı bilemiyorum tabii. Bir noktadan sonra evimin her yönünde Alien oyuncağı, Alien posteri, bardağı falan olduğunun farkına vardım. Kafamın içinde çıkmayı bekleyen kocaman bir Xenomorph dünyası vardı aslında.  O noktadan sonra artık ne yapacağımı biliyordum.”

Bildiğiniz gibi Blomkamp Fox’un bile haberi olmadan, kendi kendine gizli bir Alien projesine başlamıştı. Bir ses soluk çıkmayınca da yukarıda bahsettiği konsept çizimleri internette yayınladı. O çizimlerden bir tanesi yukarıda koyduğumuz Alien görseli. Bu görsellere gelen olumlu tepkiden sonra Fox Blomkamp’a yeni bir film yapması için yeşil ışığı verdi. Blomkamp’ın Alien filmi 2017’de çıkacak ve Alien 3 ile Alien: Resurrection‘ı tamamıyla yok sayacak. Prodüktörlüğünü de serinin babası Ridley Scott üstlenecek. Yani artık kapı açık, eğer iyi bir iş çıkarsa, devamı gelir, iyi bir iş çıkmazsa, Blomkamp kendisine bir bomba sığınağı yaptırsa iyi olur.

 

Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

2 Yorum

    • alp demirkabız Cevap ver

      hakkı var ama. ben de aynı düşünceleri paylaşıyorum. inanılmaz yetenekli olduğunu bildiğin biri seviyesinin çok çok altıda bi işe imza atarsa sinirlenirsin. çok doğal bi tepki. kendisini sevdiğimiz için o kadar sinirlendik

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.