Star Wars: The Last Jedi, daha önceki hiçbir Star Wars filminin olmadığı kadar sert kutuplu bir tepki aldı hayranlar aleminden. Genel olarak sevenlerin argümanları filmin görsel olarak etkileyici anları ve… Bilmiyorum nedir, işte bir şeylerini ön plana çıkartırken; sevmeyenler ise daha çok kendi kuyruğunu kovalayan konudan, daraltılmış çaptan ve –Force Awakens dahil– önceki Star Wars filmleri ile olan kopukluğundan şikayetçi oldu. Bir kişi bu konuya dair sessizliğini koruyordu. O da bugün yeminini bozdu. Filmin yönetmeni Rian Johnson.

Johnson, Business Insider‘a verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle, hayranların ne kadar tutkulu olduğunun tecrübeyle sabit farkındayım. Onlar filmi çok derin -ve bazen Twitter’da çok şiddetli- bir biçimde umursuyorlar. Ancak insan bu denli umursayıp, belirli bir şey bekleyip sevdiği bir şeyden o şeyi bulamadığı zaman canı acıyor. Bu her zaman can acıtıcı bir şey, o yüzden bir hayran bana olumsuz tepkisini yöneltip Twitter’da üzerime çökünce şahsi almıyorum. Bu normal. Benim işim bunu kaldırmak. Sizin de dediğiniz gibi, her hayranın Star Wars filminden istediği ve istemediği şeylerin bir listesi var. Birbiriyle listesi tutan hayran bulmak da çok zor.

Aynı zamanda şunu da biliyorum, orijinal filmler Lucas için çok şahsiydi. Lucas hiçbir Star Wars filminin başına ‘Acaba hayranlar ne görmek istiyor?’ diye oturmadı. Ve ben de biliyorum ki, eğer hayranların istediği filmi düşünerek işe başlasaydım, kağıt üzerinde ne kadar çekici olursa olsun sonuç iyi olmazdı. Çünkü insanlar yine benim suratıma ‘Allah belanı versin Star Wars’ı mahvettin’ diye bağırmış olacaklardı, bir de üstüne ben kötü bir film yapmış olacaktım. Nihayetinde hiçbirimizin istemediği tek şey bu.”

 

 

Rian Johnson 2

Baştan söyleyeyim, saygıdeğer ve klas bir açıklama bu. Benim gözümde Rian Johnson’ın –bu filmdeki başarısızlığını değil ama– karakterini çok kurtardı. Çirkefe yatmak yerine, “Geek’ler geek’leyecek” demiş olması şık. Takdir edilesi. Ancak ileriye geçmeden söylemem lazım, bu “dedebeysiniz” argümanı artık can sıkmaya başladı.

Evet, ortada bir dedebeylik endişesi var; ama filmin bütün yaptıklarını bunun ışığında açıklamanın da kimseye bir faydası yok. Tam olarak bu sebepten dolayı bir tarafa objektif bir okuma yapıp, diğer tarafta sübjektif sitemleri listeledik. Ben kendi payıma itirafımı yeterince ortaya koyduğumu düşünüyorum: Genişletilmiş Evren’den Star Wars seven bir insan olarak mitolojinin hadımlaştırılması, evrenin kadrajın içinde olan biten uğruna unufak edilmesi, ufkun daralması beni şahsi bir seviyede rahatsız ediyor. Bu benim makul kalmaya çalışan hâlimle ettiğim yorum. Bazı günler kendi kendimi “Dünya bundan sonra daha kötü bir yer olacak, çünkü Star Wars’ın büyüsünü fabrikaya soktular” diye düşünürken buluyorum. Ama haydi onları kendime saklayayım.

Ancak sen de bana dönüp dönüp başa varan konuları, derinleşmeyen karakterizasyonları, inşası yapılmamış virajları, tutarsız öykü örgülerini açıkla sevgili Rian. Çünkü ben bu filmi ya Star Wars filmi olarak değerlendireceğim, ya da Pacific Rim filmi olarak. Emin ol; ikinci kategoride film çok daha eğreti ve kötü duruyor Rian’ım ya…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.