Her ne kadar çok büyük bir Star Trek hayranı olmasam da JJ Abrams’ın reboot’ta yaptığı işi fazlasıyla takdir etmiştim. Reboot’un nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili ciddi bir ders vermişti tüm sinemacılara bana soracak olursanız. Hem köklerine bağlı, hem de tamamen yeni olmayı başarmıştı Star Trek. İkinci film Benedict’in karizmasına rağmen pek çok kişinin belirttiği gibi, bir film olmaktan çok dizinin bir bölümü gibi kalmış, kimsenin kötü film diyemediği ama tatmin de olmadığı bir film olarak kalmıştı. Yine de Paramount gişesinden memnun olmuş ve üçüncü film için kolları sıvamıştı.

Üçüncü filmin talihsizliklerini, çektiklerini zaman zaman haberlerimizde paylaşmıştık. Bu çileler Paramount’u yıldırmamış olmalı ki, üçüncü filmin çekimleri önümüzdeki hafta başlayacak olmasına rağmen şimdiden dördüncü filmi garanti altına alma kararı vermişler. Hollywood Reporter’ın haberine göre, filmin tartışmasız en önemli iki karakteri Kirk ve Spock’ı oynayan Chris Pine ve Zachary Quinto ile dördüncü film için anlaşma imzalanmış. İlk Star Trek filmi çıktığında görece daha az tanınan aktörler olmaları sebebiyle ortalama altı ücretler alan ikilinin maaşlarında ciddi bir artış olmuş. Haber de belirtilen rakamlara ilk filmden 6 yüz bin dolar alan Pine, bu anlaşmayla fiyatını 6 milyon dolara çıkarmış.

chris-pine-zachary-quinto

Paramount’un diğer işlerine kıyasla –milyar dolarlık Transformers ve Mission Impossible serileri- daha düşük bir gişeye sahip olsa da, kendilerinin bu projeye inandıklarını göstermeleri önemli. Daha önceki şu yazıda JH’nin belirttiği gibi sayı olarak Geek camiasında büyük bir yer tutmasalar da, tutku olarak her türlü saygıyı hak eden Trekkie’lerin ve Star Trek efsanesinin o ağırlığa yakışacak filmleri hakettiğini düşünüyorum. Kendimi Star Wars’a daha yakın bulsam ve olası bir gişe dövüşünde Star Wars’ın ağır bir şekilde üstün geleceğini bilsem de, yine de keyifle izlenecek bir Star Trek filmine asla hayır demem.

PS: Keyifli Star Trek filmi demişken diğer filmlerini hatırlamasam da her daim aklımda yer etmiş bir filmi vardır ki, sizlerle paylaşmak istedim: Star Trek IV: The Voyage Home. Tayfamızın günümüz dünyasına gelişi, orada yaşadıkları falan çok eğlenceli bir filmdir. Herkese tavsiye ederim efendim.

star-trek-iv-the-voyage-home

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.