Star Wars filmlerinin müzikleri bugüne kadar sadece bir insan tarafından icra edildi. John Williams. Dünya sinema tarihinin gördüğü gelmiş geçmiş en büyük bestakarlardan biri olan Williams’ın seriye koyduğu mühür de çok büyük o yüzden. İlk saniyede çalan o efsanevi giriş melodisinden, Empire Strikes Back’in Imperial March‘ına, prequel üçlemesinin muazzam melodilerine kadar; Star Wars çok şey borçlu John Williams’a.

Bu yüzden kendisi Episode filmlerini, yani Force Awakens ile başlayan üçüncü üçlemeyi besteleyecek dendiğinde şaşırmadık. Bilakis, şaşırdığımız şey peşi sıra gelen açıklamaydı. Star Wars’ın ilk yan filmi olacak Rogue One‘ı Williams değil, Grand Budapest Hotel gibi filmlerden tanıyor olabileceğiniz Alexandre Desplat besteleyecekti. Star Wars filmlerinde imzası olan müzisyen sayısı ikiye çıkmıştı yani bir anda. Şimdi de üçe çıktı.

giacchino-michael-55268c2c3d131

Aynen öyle. Şöyle; malumunuz Rogue One için ciddi bir tekrar çekim yapılmıştı geçtiğimiz aylarda. Filmin büyük bir bölümü de oynadı bu kararla beraber. Yeni sahneler konuldu, bazı sahnelerin yerleri değişti. E hâliyle Desplat’ın müziği kesmiyor artık bu kurguyu. Fakat Desplat geri gelip yeni kayıtlar yapacak müsaitlikte de değil. N’oldu öyle olunca? Disney projeye yeni bir müzisyen dahil etti: Michael Giacchino.

J.J. Abrams’ın kariyerini takip edenler için çok tanıdık bir ismi var Giacchino’nun, zira Amerikan müzisyen Abrams’ın hemen hemen her projesinde yer aldı. Lost, Alias, Fringe gibi TV işlerinden tutun da; Star Trek, Into Darkness ve Super 8 gibi filmlere kadar. Aynı zamanda Ratatouille, Cars 2, Inside Out gibi Pixar işlerinde, Jurassic World, Dawn of the Planet of the Apes ve Zootopia gibi blockbuster’larda da tınıları var. Yani işi yine bir ehline teslim etmişler. Peki iki karpuz bir koltukta gidecek mi? İşte onu film çıktığında göreceğiz. Bekleyelim, bakalım!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.