Artık yazın iyice inkar edilemeyen raddesine gelmiş bulunmaktayız. Sıcak maşallahlık bir hışımla üzerimize çöktü; tatil fotoğrafları sağdan soldan karşımıza çıkıp, terli suratlarımıza tokat gibi iniyorlar. İnsan imrenmeden edemiyor.  Bu yüzden yazları çalışmak tam bir psikolojik muharebe, hele ki ilerleyen haftalarda bir tatil planınız yoksa.

vlcsnap2011101505h25m51

İşte biz tam da bu açığı kapatmaya geldik. Bu akşam görece serin bir eviniz varsa, orada çerezi çikolatayı kucaklayıp, televizyon ya da bilgisayarın karşısına geçip hunharca izleyerek size kısa süreli bir kaçış yaşatacak tatil filmlerini şöyle listeledik efendim. İzleyin, kendinizi yerine koyun, iki saat bir ferahlayın, rahatlayın. Buyurun!

 

Forgetting Sarah Marshall

01 Forgetting Sarah Marshall

Tamam, kabul, buradaki tatil biraz kötü gidiyor ilk başta. Neticede tatilin var oluş sebebi uzun bir ilişkiyi atlatmaya çalışmak. Fakat mekan Hawaii olunca, o uzun ilişkinin atlatılmasındaki bir numaralı yardımcı da Mila Kunis suretinde belirince tatilin çehresi bir anda değişiyor. Mis gibi plajlar, bungalovlar bir de yanına komik adam ve kadınlar da cabası.

 

National Lampoon’s Vacation

02 National Lampoon Vacation

Bir dönem ülkemiz televizyonlarında da görgüsüzce gösterilen Vacation filmi, Amerikan komedi tarihinin değişmez klasiklerinden olarak kabul edilir. John Hughes’ın senaryosunu kendi ailesiyle yaptığı bir Disneyland tatilinden uyarladığı Harold Ramis filmi, bir ailenin, saçma sapan komikliklerle bezeli tatilini konu alır. İzleyin, eminim çocukluğunuzda filme denk geldiğinizi anımsayacaksınız. Hem de kendinizi “ay böyle de olabilirdi” diye daha iyi hissedersiniz, daha ne?

 

The Beach

THE BEACH, Leonardo Di Caprio, 2000. TM and Copyright © 20th Century Fox Film Corp. All rights reserved. Courtesy: Everett Collection.

Leonardo DiCaprio’nun sakal bırakıp tohuma kaçmadan önce, gençlerin kalbini ateşe verdiği günlerinin eseri The Beach, vakti zamanında eleştirmenleri ikiye bölmüş; buna rağmen gişede sağlam bir iş yapmıştı. Bunda şüphesiz sergilediği o “seyahat ve macera” havasının etkisi çok büyüktü. Eğer “tatil” deyince anladığınız şey sırt çantanızla muhteşem yerlerde bir serüvene atılmaksa, Beach sizi baya ihya edecek.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.