X-Men: Apocalypse, çok yanlış bir zamanda çıktı. Daha doğrusu, yanlış bir filmdi zaten. Video tarafında söyledik, ama burada dile getirmedik; filmin söyleyecek çok orijinal bir şeyi yok. Olacakmış gibi de gözükmüyordu zaten. Kendi serisinin zibilyonuncu üyesi olan bir film için başlı başına bir eksiklik zaten bu, bir de üzerine filmin süper kahraman filmlerinin iyice elini sallasan ellisi kıvamına geldiği şu günlerde çıktığı düşünülürse… Gürültüde kaybolması işten bile değildi.

Açık konuşayım, bu duruma rağmen fena olmayan bir gişe açılışı yaptı X-Men: Apocalypse. Geçtiğimiz Cuma günü, uluslararası vizyonunu gördü. Henüz ABD’ye girmedi, o yüzden elimizde o konuda temiz bir veri yok. Fakat var olan pazarlar üzerinden çıkarımlar yapmak da mümkün. Toplamda 75 ülkede, 103.3 milyon dolarlık bir ilk haftasonu gişesi yaptı X-Men: Apocalypse. Burada başı 10.5 milyon dolar ile Birleşik Krallık çekerken, Meksika 8.6 milyon dolar, Brezilya 6.6 milyon dolar, Rusya 6.5 milyon dolar, Fransa ise 5.9 milyon dolar gişe getirdi.

X-Men Apocalypse

Buradaki acayip tablo şu: Bu rakamların hemen hepsi, aynı ülkeler içerisinde, sene başında Deadpool’un elde ettiği hasılattan düşük. Düşük olmayanlar da, aşağı yukarı aynı seviyede. Deadpool ilk haftasonunda –yine aynı sırayla gidiyoruz– Birleşik Krallık’ta 19.9, Meksika’da 7.1, Brezilya’da 6.3, Rusya’da 12, Fransa’da ise 9.5 milyon dolar gişe hasılatı elde etmişti. 300 bin oynayan Brezilya’yı saymazsak, Meksika hariç hiçbir büyük pazarda Deadpool’u geçemedi film.

Buna ülkemiz de dahil bu arada. Henüz net rakamlar yok, fakat Box Office Türkiye’nin varsayımları, filmin ilk haftasonunda 160,000 seyirci rakamına ulaşacağı yönünde. Bu, önceki iki X-Men filmi Days of Future Past (110.000) ve First Class (44.000)’den daha iyi. Ancak Deadpool’un canavar 350 binlik açılışının yanında da bir hiç kalıyor. Yani genel olarak, Apocalpyse için şimdilik çizilen tablo, hem Civil War ve Dawn of Justice gibi devlerin gerisinde kaldığı, hem de küçük kuzeni Deadpool’a geçildiği yönünde. İlerleyen haftalar ne gösterecek, beraber göreceğiz.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.