Daha önce de dile getirmiştik, bünyemizde Friends’in cidden kainatın en iyi sitcomu olduğuna inanan insanları barındırıyoruz. Dizinin muadillerinden nasıl ayrıldığını görmek çok kolay. Zeki bir metin, iyi çizilmiş karakterler, tekrara düşmeyen bir mizah unsuru ve en önemlisi; gerçekten de arkadaşlarmışçasına iyi anlaşan, rollerine çok iyi yakışan bir oyuncu grubu.

Marta-Kauffman

Friends’i Friends yapan faktörlerden belki de en kilit parçası buydu. Ana altılının hemen hemen hepsi yetenekli oyunculardı (bazıları ayak uyduruyordu diyelim, daha da konuyu uzatmayalım). Her biri farklı bir mizah anlayışına hitap ediyordu ve metin bunları güzel bağlıyordu birbirine. Ama en önemlisi, ana aktörler gerçekten de birbirleriyle arkadaş oldukları izlenimini veriyorlardı insana. Bu yüzden de son yıllara doğru, dizi iyice popülarite olarak çığırından çıktıkça ehemmiyetleri arttı, “değişilmez” oldukları iyice ayyuka çıktı ve en nihayetinde son iki sezonu bölüm başına birer milyon dolar kazanarak tamamladılar.

Friends’in yaratıcılarından Marta Kauffman o dönem de çok tartışılan bu rakamı, şimdilerde başında durduğu yeni dizi Grace and Frankie için düzenlenen Television Crtics Association panelinde tekrar gündeme taşıdı. İzleyicilerden birinin Netflix’in reyting rakamlarını paylaşmıyor olmasının, Friends’deki tecrübesine kıyasla Kauffman’ın gözlemleyebildiği kadarıyla kontrat müzakerelerine bir etkisi olup olmadığını merak etti. Kauffman da paranın şu anki dizisi için o kadar şişmediğini dile getirdi ve o dönem verilen meblağ hakkında yorum yapmadan edemedi. “Bölüm başına milyon dolar… Dürüst olalım, bu biraz saçmalık. Çok büyük bir para bu. Şişmiş yani. Ve gerçek dışı bir şey var içinde…”

Emma Friends

Benzer tartışmalar vakti zamanında Charlie Sheen bölüm başına yine milyona yakın (belki de aşan) bir para aldığı Two and a Half Men’e “az alıyorum” diye isyan edince de konuşulmuştu. Benim görüşüm o zamandan bu zamana pek değişmedi. Serbest piyasa ekonomisi diye bir şey var. Birileri o aktörlere o paraları sadece kendilerine daha fazlasını kazandıracağını bildiği için veriyor. Ve daha fazlasını da kazandırıyor yani. Parayı gerçekten kazananlar LeBlanc, Cox, Aniston ve diğerleri değil. Onlar harbi pazar aktörlerinin yaptığı yatırım sadece. Kâr arttıkça, onlar da paylarının artmasını talep ediyorlar, o kadar. O yüzden, bence Kauffman’ın açıklaması pek bir acayip. Hayır merak ediyorum, kendisi ne kadar kazanıyordu o sırada Friends’den?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.