Yeni bir dünya yaratsanız buna nasıl başlardınız? Gaia oyunculara sunduğu seçeneklerle yeni bir dünya yaratmlarına olanak sağlıyor. Oyunun mekanikleri gayet basit. Oyuncuların her tur 2 aksiyonları var. Bu aksiyonlar kart çekmek ve kart oynamak. Oyunu kazanmanın yolu ise sahip olduğunuz piyonların hepsini harcamak(2 oyuncuda 6, 3+ oyuncuda 5 piyon). Son piyonunu oyuna koyan kişi oyunu kazanıyor.

Oyunda 3 değişik kart türü var. Her oyuncu oyuna 2 doğa, 1 yaşam, 1 güç kartı ile başlanıyor.

Doğa kartları: bu kartlar oyuncuların yeni bir kara parçası açmasını ve oyun haritasını biraz daha büyütmesini sağlıyor. Bu kartlar çöl, deniz, dağlık, ormanlık gibi farklı farklı coğrafi özellikleri sahip.

Yaşam Kartları: Bu kartlar ya haritadaki belli bir coğrafi noktaya yaşam getirmeyi (inek veya balık) ya da yeni bir şehir yapmanızı sağlar.

Güç Kartları: Oyundaki şehir ve coğrafi noktaları manipüle etmenizi sağlar. Mesela güneş kartıyla var olan bir ovayı çöle çevirebilirsiniz.

pic2231795_lg

Oyunda piyonlarınızı harcamanın iki yöntemi var. Bunlardan biri oyun başında sınırlı sayıda açılan görev kartlarını ilk tamamlayan kişi olmak. Bu görev kartları size belli doğa kartlarını oynamanızı istiyor. Mesela 2 orman ve 2 deniz yaparak bunları isteyen görev kartının üstüne bir piyonunuzu koyabilirsiniz. Artık buraya başka hiçbir oyuncu giremez. Diğer yöntem ise oyunun tüm mekaniklerinin üstüne kurulduğu şehirler. Bir şehir yapmanın gereksinimi o şehre ait 4 gereksiniminden en az iki tanesini tatmin etmeniz. Bunu yaptığınızda şehri bir doğa parçasının üstüne piyonunuzla beraber koyuyorsunuz. Ama başka bir oyuncu gelip o şehrin 3. ihtiyacını karşılarsa o zaman sizin adamınızı atarak kendi piyonunu koyuyor. Tabii sizde bunu görüp 4. ihtiyacını karşılayabilir ve o oyuncuyu şehrinizden atarak yerine 2 piyonunuzu koyabilirsiniz (her şehrin en fazla 4 ihtiyacı var bu 4’ünü de karşılarsanız 1 yerine 2 piyon konulabiliyor)!

Oyununda şehirleriniz durmadan değişecek, bir bakmışsınız tüm şehirleriniz başka oyuncular tarafından ele geçirilmiş! Oyuncular arasındaki etkileşim inanılmaz yüksek. Yaptığınız her hareket diğer oyuncuları etkiliyor. Oyunu başlangıç seviyesinde daha kolay kurallarla oynama seçeneğiniz var, ama bunlar oyunu fazla basitleştiriyor. O yüzden gelişmiş kurallar ve güç kartları ile oynamanızı tavsiye ederim.

Gaia’nın illüstrasyonları da birbirinden güzel, dünyanızı büyütüp şehirlerinizi yaptıkça çok güzel bir eser yaratıyorsunuz.

Oyuncu Sayısı: 2-5

Karmaşıklık Seviyesi: Kolay kurallarla basit, gelişmiş kurallarla orta.

Dil Bağımlılığı: Yok.

Oynama Zamanı: 15-25 Dakika

Öğretme Zamanı: 5 Dakika

Çok değişik bir konusu olmamasına rağmen Boardgame oynamayan arkadaşlarınıza bile kolaylıkla öğretebileceğiniz ve zevkle oynanabilir bir oyun Gaia. Oyunla ilgili tek sıkıntım biraz fazla şansa dayalı olması. Çok derin bir strateji oluşturmanız pek mümkün değil. Daha çok anlık değişimlere ve çektiğiniz kartları en iyi kullanmak size oyunu kazandırıyor.

Not: Oyun sınırlı sayıda üretildiği için piyasada şuan yok 🙁

 

Author

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.