Game of Thrones bitti ve şu sıralar haftadan haftaya arkadaşları toplayıp izleyecek, ardından da üzerine teoriler üretecek bir dizinin eksikliğini mi çekiyorsunuz? Bir anda Pazartesi akşamlarınız ıskartaya mı çıktı? “Bir sene kim bekleyecek be?” diyenlerden misiniz? Eliniz ayağınız mı titremeye başladı, tövbe estağfurullah bir kötü mü oluyorsunuz? O zaman hiç üzülmeyin sevgili geek alemi. Bayram tatilinizde tüm Game of Thrones yoksunluğunuzu alacak bir öneri sunmak istiyoruz size naçizane: Rome. İspatlarımız da şu şekilde. Buyurun!

 

1. Entrikaysa, Hası!

Rome 2

George R.R. Martin’in büyük bir ustalıkla döşediği, Benioff ve Weiss‘in de ellerinden gelenin en iyi şekilde diziye uyarladığı o muhteşem entrika ağı mı sizi Game of Thrones’a çeken? Ya da şöyle sorayım, Littlefinger ekrana çıkınca içiniz bir hoş oluyor mu? O zaman buyurun, ağababası burada. Şöyle diyelim, Martin siyasi entrika arka planını çoğunlukla Orta Çağ Avrupa’sından feyz alarak kurguladı. Orta Çağ Avrupası da siyasi entrikayı Roma’dan miras aldı. Bir de yani, politik entrikalar tarihinin en muhteşem iki örneğini konu alıyor ilk iki sezon: biri Sezar’ın yükselişi ve düşüşü, ötekisi de İmparatorluğun kuruluşu. Tadından yenmez!

 

2. Seksse, Sen Ne Diyorsun?

Rome 3

Semavi dinlerin çoğunluğuna mensup pek çok alim, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünü fazla sekse bağlar biliyorsunuz değil mi? Yani çocuk oyunu oynamıyoruz burada. Öyle Game of Thrones gibi “önde siyaset tartışılırken arkada hayat kadınları oynaşsın da, şanımız yürüsün” tipi bir cinsellik değil bu üstelik. Politik hamlelerle bezeli, hemen hemen hepsi tutkuyla dolu, gerçekten hikayenin içinde yer eden ve sırf “seks olsun torba dolsun” mantığıyla yapılmadığı için daha da vurucu sahneler. Üstelik kızlı erkekli, bazen kızlı kızlı, bazen erkekli erkekli… Çünkü Roma burası yani, o neymiş?

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.