Vakti zamanında üç adet baya kapsamlı, baya meşakkatli liste hazırlamıştık, hatırlar mısınız? Kapanan PS3-360-Wii neslinin anısına, üç konsolunda kendilerine münhasır (yabancı tabiriyle exclusive) oyunlarını listelemiş, şu an bu konsolları alsanız yanında sipariş etmeniz gereken 20 oyunu sırasıyla burada, şurada ve orada yazmıştık. Düşündük, taşındık. Madem böyle bir taşın altına girmişliğimiz, elimizi böyle bir projeye atmışlığımız var; hazır okuyucu tabanımız da o zamandan bu zamana katlanmış, neden bir de bu tip bir seriyi bir önceki nesil için yapmıyoruz? En nihayetinde tekrar daldık arşivlerimize, video oyunlarının 6. neslinin altını üstüne getirdik.

Serimizin ikinci ayağını GameCube’a ayırdık. GameCube, Nintendo’nun şanlı tarihindeki yeri çok garip olan bir konsoldu. NES ve SNES dönemlerinde endüstriyi domine etmiş, Nintendo 64 döneminde de saygıdeğer bir iş çıkarmış olan Nintendo, kurulduğu andan beri ilk defa bir konsol neslini yarışta sonuncu olarak bitirdi. Sonraları Nintendo ekibi bunu “diğerleri gibi olmaya çalışmalarına” yoracak, Wii de endüstrinin tersine bir yol izleme kararı alacaklardı ama o sıralarda her şey çok ümitsiz gözüküyordu. GameCube gerçekten de PlayStation ve Xbox gibiydi, farklı olan tek olayı nevi şahsına münhasır gamepad’iydi.

Fakat yine de, Nintendo’nun bozulmaz geleneğini sürdürmedi diyemeyiz. Küçük mor küpe onlarca güzel münhasır oyun çıktı. İşte bizce en güzel olan 20’si aşağıda.

 

20. Mario Kart: Double Dash!!

1 Mario Kart DD

Hayatına SNES’te başlayan Mario Kart serisinin Mario Kart 64’te zirve yaptığı, ondan sonra da Mario Kart DS’e kadar azalan bir grafik izlediği doğrudur. Fakat gelmiş geçmiş en eğlenceli aksiyon / yarış oyunu serilerinden birini konuşuyoruz; düşüşteki bir grafik bile muhteşem bir oyun anlamına geliyor. Double Dash’in aroması dürüst olmak gerekirse biraz bulanıktı, fakat yerinde eklentileri ve güzel grafikleriyle yine de fütursuzca saatlerimizi çalmayı başardı.

 

19. Harvest Moon: Magical Melody

2 Harvest Moon

Harvest Moon serisi başka hiçbir şeye benzemez. Eğer bugüne kadar hiç kolunuzu kaptırmadıysanız, bir gün ailenin GameCube üyesi Magical Melody’ye bir el atabilirsiniz. Kısmen yaşam simülasyonu, kısmen ise çiftçilik simülasyonu olan serinin altıncı ana konsol oyunu şirin atmofserinin üzerine kurduğu naif hikayesiyle ön plana çıkıyordu. Her iyi yaşam simülasyonu gibi, delicesine bağımlılık yapması da cabasıdır. Düşünsenize, Sims + FarmVille diyorum, başından kalkabilir misiniz?

 

18. Star Fox Adventures

3 STar Fox Adventures

Nintendo’nun en ayıp ettiği serilerini sokak röpörtajları aracılığıyla kamuya sorsak, kuvvetle muhtemel akla ilk gelen isimlerden biri Star Fox olacaktır. Super NES ve Nintendo 64 döneminde sağlam uzay gemisi oyunlarıyla karşımıza çıkan Star Fox, GameCube’da Zelda-vari bir serüven oyunu olarak boy gösterince insanlar ilk başta kazan kaldırmışlardı. Fakat Star Fox Adventures öyle abartıldığı kadar kötü değil; hatta baya baya iyi bir oyundu. Oyuncu tepkisi korkuttu, Nintendo devamını getirmedi. Keşke getirseydi.

 

17. Wave Race: Blue Storm

4 Wave Race Blue Storm

Xbox yazımızda her konsolun bir tane imza ekstrem spor oyununun olması gerektiğini söylemiş, Wave Race’e göndermede bulunmuştuk. Gerçekten de Nintendo’nun diğer oyunlarının yanında bir hayli garip duran bir şey Wave Race. Fakat bu gariplik kesinlikle kalite ile ilgili değil. Zira eğer safi olarak olmuşluğa bakıyorsak, Blue Storm’u hiç tereddüt etmeden GameCube’un en iyi oyunları arasına koyarız. Hava ve su efektleri bir oyunun giderini böylesine arttırır mı arkadaş?

 

16. F-Zero GX

5 F-Zero

F-Zero GX… Seninle çok büyük bir aşk / nefret ilişkimiz var, biliyorsun. Senin başından saatlerce kalkamadım. Saatlerimi gömdüm sadece bir pisti başarıyla bitireceğim diye. Kariyer modu adını verdiğin o seri intihar sebeplerinde ilerlemek için saçlarımı feda ettim. Kel kafamdan sen sorumlusun F-Zero GX. Ama aynı zamanda herhangi bir oyunda tecrübe ettiğim en net hız hissinden de sen sorumlusun. O fütüristik pistlerde yarıştıkça, rüzgarın yanaklarımı yaladığını hissediyordum neredeyse. Bir başkaydın F-Zero GX. Seni seviyor ve senden nefret ediyorum.

1 2 3 4
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.