Vakti zamanında üç adet baya kapsamlı, baya meşakkatli liste hazırlamıştık, hatırlar mısınız? Kapanan PS3-360-Wii neslinin anısına, üç konsolunda kendilerine münhasır (yabancı tabiriyle exclusive) oyunlarını listelemiş, şu an bu konsolları alsanız yanında sipariş etmeniz gereken 20 oyunu sırasıyla burada, şurada ve orada yazmıştık. Düşündük, taşındık. Madem böyle bir taşın altına girmişliğimiz, elimizi böyle bir projeye atmışlığımız var; hazır okuyucu tabanımız da o zamandan bu zamana katlanmış, neden bir de bu tip bir seriyi bir önceki nesil için yapmıyoruz? En nihayetinde tekrar daldık arşivlerimize, video oyunlarının 6. neslinin altını üstüne getirdik.

Ve Xbox ile GameCube’dan sonra, buradayız. Son düzlük. Aslında hepinizin en çok okumak istediği liste. Eğer 90’larda doğduysanız, muhtemelen tüm çocukluk ve ilk gençlik anılarınız Sony’nin o dikdörtgen kutusunda gizli. Çok yüksek ihtimalle, gerçekten oyuncu olmayı o kutuda öğrendiniz. İlk olgun oyununuzu kuvvetle muhtemel o kutuda oynadınız. Ve inanıyorum ki, o kutu şu an dahi evinizin bir yerinde, bir noktasında öylece duruyor. PlayStation 2’den bahsediyoruz. 150 milyon ünite ile dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan konsolu bu. Ve açık, net konuşalım, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi konsolu da bu.

Peki bu konsola özel en güzel oyunlar ne? İşte bizce 20’si şu şekilde.

 

20. Amplitude

1 Amplitude

PlayStation 2’yi gelmiş geçmiş diğer tüm konsollardan ayıran şey, özgün, hiçbir şeye benzemeyen oyunların sayısıydı. Gerçekten de PS2’nin geniş kütüphanesine bakan bir oyuncu, tercihleri ne olursa olsun aradığını bulabilirdi PS2’de. Amplitude; hem buna müthiş bir örnek olduğu için, hem de müzik oyunu dendiğinde akla ilk gelen isim olan Harmonix’in en kalite oyunlarından biri olduğu için burada. Kendisini özleyenlere de iyi haberi verelim, yakında PS3 ve PS4 için yeniden yapımı da geliyor.

 

19. Jak and Daxter: The Precursor Legacy

2 Jak and Daxter The Precursor Legacy

PS3 nesline baktığınızda, münhasır oyunların ağırlığının Sony’nin birinci parti stüdyolarından geldiğini görürsünüz. Uncharted, God of War, InFamous, Killzone, Resistance… Yedinci nesilde bu ciddi ciddi oyunları yapan firmaların, altıncı nesilde maskot bazlı platform oyunları yapmış olmaları (Sucker Punch, Insomniac ve Naughty Dog’ın) da herkese garip gelir. Ama kalite bakımından o ciddi oyunlarla yarışır bu platformlar. Naughty Dog’un Jak & Daxter’ı da öyledir. 19. olduğuna bakmayın, listedeki oyunların kalitesinden…

 

18. Katamari Damacy

3 Katamari Damacy

Dedik ya PS2’nin oyun çeşitliliği ağzı açık bırakır diye? Katamari Damacy de işte o çeşitliliğin ortasında bile sırıtacak kadar garip bir oyundur. Herhangi bir oyunun, sene 2004 dahi olsa “ben böyle bir şey hiç görmedim” dedirttirmesi zordur; ama Allah için hakikaten dünya üzerinde Katamari Damacy gibisini önceden görmüş olan var mıdır bilmiyorum. Namco’nun sadece kendine benzeyen oyunu kalitesinin yanı sıra, bir de bulaşıcı tema müziğiyle tanınırdı. Naaaa, nanana nana naa naaa, Katamari Damaşiiiii….

 

17. Sly 2: Band of Thieves

4 Sly 2

Alın bir de buradan yakın. Yukarıda Jak & Daxter’dan söz ettik, şimdi de Sly 2’ye geldik haliyle. Sucker Punch’ın stealth / platform oyunu, diğer iki kardeşi Ratchet & Clank ve Jak & Daxter gibi çok güzel grafikler ve eğlenceli oynanışa yol açan mekaniklere sahipti. Farklı karakterler, ilk oyunun halihazırda güzel olan oynanışına acayip renk katmışlardı. Bize göre Sly 2, serinin diğer tüm oyunlarından bir baş önde durur, bunun sebebi de özellikle ilginç hikayesidir…

 

16. Kingdom Hearts II

5 Kingdom Hearts

Düşünün, Kingdom Hearts serisinden bir oyun ancak on altıncı sırada! İlk Kingdom Hearts, Final Fantasy ve Disney hayranlarını tek bir potada buluşturmuş, hakikaten de çığır açmıştı. Ama Kingdom Hearts II selefini takip etmenin zor görevini de üstlenmiş ve başarıyla finiş çizgisine ulaşmıştı. Genç geekyaparlar grafiklere bakıp “bu ne lan piksel piksel” diyebilirler, ama zamanında hakikaten çok güzel de gözüken bir oyundu. Şimdilerde merak edenler de üzülmesin, yakında HD Remix’i geliyor.

1 2 3 4
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.