Malumunuz, Gaming İstanbul bizim en sevdiğimiz glıobal organizasyonlardan bir tanesi. Geçen sene İstanbul Kongre Merkezi’nde ilki düzenlenen fuar, bizim kalbimizi zaten her şeyden önce oyun ile ilgili olmasıyla çalmıştı. Oyunla ilgili ne ararsanız vardı GIST’in katında. Oyun karakterleri ile cosplay yapanlar, kenarda rekabetçi seviyede League of Legends atanlar, ödüllü turnuvalar, çıkmamış oyunları deneyen heyecanlı oyuncular…

Bu sene de o yüzden iştirak edeceğiz elbette. Bir ziyaretçi bileti alıp gelirseniz, bizi görürsünüz, milletin yaptığı cosplay’lere coşarsınız, adı sanı bilinmeyen ama müthiş indie oyunlarla kendinizden geçersiniz, sağa sola salça olursunuz… Ama işte, Gaming İstanbul bir oyun fuarı. Bu yüzden işin içinde daha ciddi şeyler de var. Asıl fuar 2 Şubat’ta start alıyor, 5’inde de son buluyor. Dört dolu dolu oyun günü cepte zaten. Fakat bir de öncesinde, Geliştirici Konferansı var. Ona da şuradan bilet alınıyor.

15203109_1082817881840863_5482205548589129231_n

O konferansta çıkıp konuşan tonla insan var, ve biz sanıyorum hepsini dinlemek istiyoruz. Herkesin kendi perspektifinden anlattıkları, video oyunlarıyla ilgili biraz daha samimi düşünen insanlara çok şey katacak, belli. Zerre şüphe yok. Koskoca Troy Mashburn geliyor Guerilla Games’den, Lords of the Fallen’ın yapımcısı var, free-to-play ve indie camialarında nam salmış isimler var… Bir de Onur Çaylı var. Bütün konferans gibi, onun da anlatacaklarını enteresan buluyoruz.

Zira kendisi Game of Thrones’daki White Walker gibi, Age of Ultron’daki Vision gibi pek çok karakterin 3D modellemesinde yer almış; Men in Black 3’ten Hunger Games’e; Amazing Spider-Man’e pek çok film için çalışmış, şahsi özgeçmişi ödüllerle, başarılarla dolu biri. Bunları da baya baya Hacettepe Üniversitesi’nden çıkıp yapmış. Uzak bir senaryo değil yani onunkisi, ötekileştirilecek, “Zaten başımıza gelemez” diye savuşturulabilecek bir şey değil. Baya baya 15-16 yaşında bir insan için; hatta hemen her insan için yol haritası oluşturabilecek doğrultuda. Biz o yüzden Onur Çaylı’yı bir dinlemek istiyoruz. Siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.