Star Wars: Episode VIII’in yeni ismi açıklandı. Disney bugün resmi bir açıklama yaptı ve uzun süredir gizli tutulan adı koydu. Dikkat ettiyseniz, bu cümlenin herhangi bir noktasında “merakla beklenen” gibi bir tabir kullanmadım. Zira şurada biz bizeyiz, bir süredir geek dünyasının nabzını tutmaktayız, gerçekten bizim camiamızda “Acaba yeni Star Wars filminin adı ne olacak” diye teori üreten bir Allah’ın kulu var mı pek emin olamıyorum.

Ama işte belli oldu. Adı The Last Jedi. Buyurun. Bu kadar. Gerçekten samimiyetle konuşuyorum, işin içerisinde Star Wars olduğu için hürmeten haberini yapıyoruz. Zira bizim sitede “Üzerine 300 kelime konuşamayacağın şeyi, haber yapma” gibi bir kuralımız var. Yorumumuz yok mu? O zaman haber etmeye değer de yok. İki rekat muhabbet ettirmiyorsa, neyleyelim biz öyle haberi; değil mi? O yüzden böyle işte. Filmimizin ismi The Last Jedi.

star-wars-the-last-jedi1

Sadece söylenecekse, şu söylenebilir: Star Wars’ın film isminden teori çıkartmacaya düşmesi iyi mi, kötü mü ondan emin değilim. Bu belki de yeni neslin cevaplaması gereken bir soru, zira ben Star Wars filmlerini belirli bir şekilde tüketmenin normal olduğu bir nesilden geliyorum. Bizim için Star Wars, üzerine teoriler üretilmesi gereken bir gizem değil; temaları özümsenmesi gereken bir destan. Prequel üçleme esnasında kimse “Acaba bu isimle Rey’i mi kast ediyorlar, Luke’u mu, hadi bakalım” dememişti.

Bir de gerçekten söylememiz lazım, çok banal bir isim bu ya. Gerçekten, bu konuda mutabıkız değil mi sevgili geek? Sen de öyle düşünüyorsun yani, yalnız olmamız mümkün değil. Hani Star Wars, Phantom Menace haricinde hiç kompleks başlıkların serisi olmadı; ama The Last Jedi? Gerçekten? The Force Awakens adlı bir filmin devamı olarak epey başarısız bir isim gibi geliyor bize. Ama önemi var mı diye soracaksanız, yok; zira ne olrusa olsun bir süre sonra zaten aramızda sadece “Episode 8” demeye başlayacağız, değil mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.