Üzerinden belirli bir süre geçtiğine göre, House‘ın gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biri olduğu konusunda mutabakata varabilir miyiz, ne dersiniz? Biliyorum, kağıt üzerinde bir Breaking Bad, bir X-Files, bir Seinfeld, yok efendime söyleyeyim bir The Wire, Sopranos kadar övülmüyor. Popüler kültürdeki izdüşümü bir Friends, bir Game of Thrones, bir Sherlock değil artık. Ama bitiminin üzerinden beş sene geçti, alttan sular aktı, ve biz bu diziyi hâlâ hatırlıyoruz. Bu çok iyiye bir işaret değil mi?

Bizce öyle. Ama bunu tartışmaya hazırlıklıysanız bile, biz kesinlikle tartışılmaz bir şey söyleme niyetindeyiz: House gelmiş geçmiş en iyi müzik kullanan dizilerden biri. Bunu ispat etmek için de üşenmedik, sekiz sezon her bölüm kullanılan şarkıları tek tek önümüze açtık. Seçerken de birkaç kriter belirledik. Her şeyden önce, anılarımızda yer etsin istedik şarkı. Yani spesifik bir anla, bir sahneyle özdeşleşsin, dizinin tarihinde iz bıraksın istedik.

Onun haricinde genel bir tema / ton tutturmaya da gayret ettik. House müziklerinin hep bir ortak lisanları vardı zira. Daha ziyade akustik, bol gitarlı, inceden hüzne boğan tipte şarkılar; genelde de bölümlerin finallerinde kullanıldılar House bünyesinde. Bir de herhalde Hugh Laurie’nin meylinden dolayı caz ve blues kullanıldı bol bol dizide, biz de onlara da yer verdik. O yüzden ekseriyetle “chill” bir liste oldu, onu söyleyelim.

Ama bir şeyi söylemeden de geçemeyeceğiz, House söz konusu olunca damga vurmuş dört şarkı var bana soracak olursanız. İlki, elbette Massive Attack‘ten Teardrop. Yıllarca dizinin açılış müziği olarak hizmet verdi, diziyle özdeşleşti. Ötekisi, dizinin ilk bölümünden beri birkaç sefer -farklı formatlarda- kullanılan You Can’t Always Get You WantÜçüncüsü, altıncı sezon açılışında kullanılan No Surprises. Ve sonuncusu da, final sezonunda çalan, o zamandan beridir de playlistimizde duran Motopony – Euphoria.

Tüm bunlar, ve diğerleriyle, kapsamlı House listemiz şu şekilde:

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.