Pek çok yabancı ülkede bira, bizim memlekette çayın gördüğü işleve sahip olduğundan, yan sanayisi de fena gelişkin oluyor hâliyle. Bizim burada yaşadığımız en büyük ikilem “klasik üç markadan birini sipariş edeyim” ile “cebimde biraz param var, ithal biralarla serüvene çıkayım” arasında. Yurtdışında ise bu sorunlar aşılmış, nişe inilmiş, mesele lisanslı biralara gelmiş. Biz de yeni bir gelişmenin ışığında, onları listeleyelim dedik. Buyurun!

 

1. Mortal Kombat Üçlüsü!

01 Mortal Kombat

Yeni gelişmemiz bu. Mortal Kombat biraları, listemizin en yeni üyesi; listemizin var olmasının da sebebi. Washington bazlı Sound Brewery tarafından üretilecek olan seride üç farklı bira olacak. Sub-Zero etiketli IPA, Raiden etiketli Saison ve Scorpion etiketli Stout. Yalnız bu noktada bizim eleştirimiz, işin görsel tarafına. Tadına zaten diyeceğimiz bir şey yok da, şişe tasarımında biraz daha Mortal Kombat etkileri verebilirlerdi be, sizce de öyle değil mi geekler?

 

2. Fallout <3 Carlsberg!

02 Fallout

E çünkü bakınız, oldu mu oluyor. Bethesda ve Carlsberg’in ortaklığı dahilinde, 2015’in Kasım ayında piyasaya sürülen Fallout birasının tasarımı resmen buram buram Fallout kokuyor. İçindeki bira normal pilsen bira. Çok bir olayı yok. Ama işte dışı maşallah, adeta President Henry Eden kendisi gelmiş de tasarlamış, içerken Ron Perlman kulağımıza fısıldayacakmış gibi iyi!

 

3. Hobbit’in Kötüleri!

03 Hobbit Ale

Warner Bros’un Fish Brewing, Ocean Brands ve BevLink ile bir araya gelerek oluşturduğu ortaklık, bize bu üç farklı birayı verdi. Birincisi bir pilsen bira, Gollum temalı, adı Precious Pils. İkincisi bir stout, o da Smaug temalı. Burada adda bir şaka yapmamışlar. Üçüncüyü de Belçika tarzı Tripel yapıp, adını da Bolg koymuşlar. Kötü adamlardan bir tema güdülmüş yani. Hayır, WB “iyi çocukları alkolle özdeşleştirmek istemedi” diyeceğim de… zaten Hobbit ve Dwarf bunlar? Özdeşleşen özdeşleşmiş zaten…

 

4. Vulcan Ale!

04 Star trek

Star Wars’ın resmi lisanslı bir birası yok –gayrıresmi olana az sonra geleceğiz– zira Star Wars, daha çocuklara ve gençlere yönelik bir marka. Bira satarak kazanacağı bir şey yok. Ama Star Trek biraz daha olgun, biraz daha yaşı geçmiş bir hayran kitlesine sahip. O yüzden de bu birayı üreten Federation of Beer’ın kurucusu Vern Raincock, kendisine bir gazeteci “Nereden esti bu bira?” diye sorunca, en doğru cevabı verdi aslında:

It was logical.

Hey yavrum hey!

 

5. Taht Oyunlarına Bira!

05 Game of Thrones

Game of Thrones içinde alkolün az olduğu bir dizi değil. Sadece şu an ayaküstü sayabileceğim yedi sekiz kilit alkol alma sahnesi var. Robert Baratheon ve Tyrion Lannister’ın hemen hemen tüm sahneleri buna dahil. O yüzden de HBO, ara ara bu alışkanlığı bir pazarlama fırsatına çeviriyor, küçük küçük lisanslı biralar salıyor dünyaya. İlkini 2013 baharında çıkarmışlardı, Iron Throne Blonde Ale gelmişti. Sonra Black Stout, Fire and Blood Red Ale, Valar Morghulis Dubbel Ale diye gittik. Üstelik şişe tasarımı falan, her şey muhteşem!

 

6. Lucas’ın Durduramadığı Bira!

06 Stout Trooper

Dedik ya, Star Wars’ın resmi lisanslı bir birası yok. Ama işte bu var. Amerikan bira şirketi New England Brewing Co, “Imperial Stout” isminde bir bira çeşidi olmasına çok coşmuş belli ki. Onu alıp, bir kelime oyunu olarak “Imperial Storm Trooper” ile birleştirmişler, kendi biralarına “Imperial Stout Trooper” adını vermişler. E George Lucas da dellenmiş, dava açmış tabii ki. Yalnız IST’ye bir şey olmamış. Ama onlar da, “ne olur, ne olmaz” deyip, Stormrooper’larının üstüne bir Groucho Marx gözlüğü atıvermişler!

 

7. Hello Kitty… Yok Artık!

07 HelloKitty

Hello Kitty dünyanın en tanınabilir markalarından bir tanesi. Samimiyetle söylüyorum bu durum neden böyle hiçbir fikrim yok, ama böyle işte. Telefon kapları, nevresimler, şişeler, masa örtüleri, kalemlikler, posterler… Ve inanır mısınız, iki farklı enstantanede de bira. Ve bu böyle “küçük bir ifirma şakacıktan piyasaya sürdü” tipi bir hikaye değil. Bir tanesini baya Becks üretmiş. Diğeri de Çin’de piyasaya sürülmüş. Çin versiyonu baya meyve tatlı falanmış bu arada, canımız çekti, onu da söyleyelim!

 

8. Kurgusal Biraların Kralı: DUFF!

08 Duff

Gelmiş geçmiş en ünlü kurgusal bira, Duff’tır” diye bir cümle atsam ortaya; herhalde kimse itiraz etmez değil mi? Homer Simpson ve Moe’s Bar’daki arkadaşlarının yıllar yılı su gibi içtikleri Duff Beer, uzun süreler Simpsons’ın sarı dünyasından ayrılamadı. 20th Century Fox girişmedi yani bu işte, gerçek dünyaya getirmedi Duff’ı. Çok çakması geldi, o ayrı! En sonunda dayanamamış olacak ki, geçen sene bu zamanlar Duff’ı saldılar bizim dünyamıza. Üstelik şişe tasarımı falan da gerçekten, koleksiyonluk! O gün bugündür gün sayıyoruz, belki bizim buralara da gelir diye ama… Nafile, değil mi?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.