Şimdi başlığı okuyunca “işin içerisinde bir çeşit bit yeniği olmalı” diye düşüneceksiniz muhtemelen. Bir çeşit clickbait, yanlış verilen bir takım bilgiler, üzeri kapatılmış bir detay. Yok. Gerçekten yok. Google geçtiğimiz gün düzenlediği organizasyonunda gerçekten neyin fotoğrafının çekilmesinin önemli olduğuna kendi başına karar veren bir fotoğraf makinesi geliştirdiğini duyurdu. Bu akıllı makinenin adı Clips, fiyatı 249$ civarında olacak ve çıkış tarihi henüz bilinmiyor.

Google Clips

Clips’in arkasındaki mantık çok basit. Cihazı alıyorsunuz, bir yere yerleştiriyor ya da üzerinize bir yere takıyorsunuz. Ondan sonra kamera devamlı etrafı taramaya başlıyor. Ne zaman belirli bir insanın suratını görse, bir gülümseme yakalasa, kaliteli bir ışık bulsa, hoş bir çerçeveye denk gelse kısa ve sessiz bir video çekmeye başlıyor. Sonrasında bu çekimlere telefonunuzu bağlayarak ulaşıyor, videoların içinden yüksek çözünürlüklü bir ekran görüntüsü alıyorsunuz. Voila. Fotoğrafçısız fotoğraf.

Elbette günümüzdeki her “benim” diyen yapay zeka gibi Clips de öğrenme kabiliyetine sahip. Fotoğraflarını çok sık seçtiğiniz kişiler, özellikle görünce beğendiğiniz renkler, objeler, mekanlar varsa onları zaman içerisinde tercih etmeye başlıyor. Gün içerisinde tak yakana, çık dışarı, coş eğlen, akşam gelince de Clips neleri kayıt altına almış senin için bak, seç, hoşuna gideni Gram’a bas gitsin. Kulağa gerçekten müthiş gelmiyor mu?

İnsan daha fazlasını düşününce de aklını kaybedecek gibi oluyor gerçekten. Bebeğinin odasına koyarsın, emeklerken bebiş bir anda ayağa mı kalktı? Şak fotoğraf. Arabanın ön camına yapıştırırsın, bir anda meteor mu düştü? Şak fotoğraf. Hayır bir de alet minnacık bir şey; köpeğinin tasmasına, bisikletinin gidonuna istersen de sırtına koyarsın. Müthiş. Ha bu arada, içinizi de rahatlatalım hemen: Alet offline da çalışabiliyor. Şu an tek soru işaretimiz, hangi telefonlara uygun olduğu. Google şimdilik S7, S8 ve Pixel‘i onayladı, berisini bilmiyoruz.

Siz ne dersiniz peki, coştunuz mu bu icada?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.