X-Men: Apocalypse yavaş yavaş vizyonlardan ve kolektif bilincimizden çekilmek üzere. Seven sevdi, sevmeyen sevmedi; ama ortada bir gerçek varsa, o da filmle ilgili kimsenin çağlayan duygulara sahip olmadığı yönündeydi. Geek alemi Dawn of Justice’de olduğu gibi muharebe meydanlarına çıkmadı Apocalypse için. Geldi, gitti. Bizim bugünki niyetimiz, bir parçasına, çok spesifik bir parçasına tutunmak, olmayan heyecanı oraya aktarmak: James McAvoy. Bizce McAvoy, çağının en keyifli, en karizmatik ve en seyir zevki yüksek aktörlerinden biri. X-Men serisinde çıkardığı iş de, daima gölgede kalıyor. Bu yüzden, bugün kendisinin mutlaka izlenmesi gereken yedi filmini saymak istedik. Buyurun efendim!

 

Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch & The Wardrobe

01 Chronicles of Narnia

Kariyerindeki büyük patlamayı, 2004 ve 2005 yılları arasında, sonradan Amerika’ya da uyarlanıp büyük başarı elde edecek olan Shameless’ın İngitlere versiyonunda Steve McBride rolüyle yaşayan McAvoy, 2005 yılında diziden çıkar çıkmaz büyük bütçeli filmlerle tanıştı. Narnia serisinin ilk filmindeki rolü küçüktü, kendisi sadece Mr. Tumnus’u oynuyordu. Ama hani genç oyuncuyu galibiyetin garanti olduğu Şampiyonlar Ligi maçlarında son on dakika oyuna sürerler ya havasını solusun diye? McAvoy için de öyle oldu bu rol.

 

The Last King of Scotland

02 Last King of Scotland

Kevin Macdonald’ın yönettiği 2006 tarihli The Last King of Scotland, McAvoy’un ciddi anlamda kariyerinde sıçrama yapmasına sebebiyet veren ilk filmi oldu. Sonradan o rolle Oscar da kazanacak olan Forest Whitaker’ın şahsi önerisiyle Idi Amin’in İskoç doktorunu canlandıran McAvoy’un performansı sağlı sollu övüldü, hatta BAFTA’ya da En İyi Yardımcı Aktör dalında aday gösterildi. Kolay bir film değildir bu arada Last King of Scotland. O yüzden, eğlencelik bir yapım arıyorsanız bu akşam izleyecek, onu belki es geçebilirsiniz. Ama onun yerine, şöyle bir şey verelim size?

 

Starter for 10

03 Starter for 10

Starter for 10, 2007 tarihli, 8 milyon bütçesine kıyasla yorgan döşek 1.5 milyon gişe elde edebilmiş, hasılatının aksine sağlam övgüler almış bir yaşı gelme filmi. Bakın, sene 2007 diyorum. 2007 senesinde, kadro “tanınmadık genç oyuncular, birkaç da İngiliz kulesi” olarak diziliyordu karşımıza. Bugün ise hepsi süperstar. Aynı filmde James McAvoy, Alice Eve, Dominic Cooper, James Corden, Benedict Cumberbatch, Mark Gatiss, Charles Dance, Catherine Tate ve John Henshaw’ı 2016’da görsek kalp krizi geçiririz. 2007’de ise millet “meh” deyip geçmiş. Siz öyle yapmayın!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.