Film çekmek pahalı iş. Dışarıdan bakınca çok bir şey yokmuş gibi gözükür aslında; ama az buçuk prodüksiyon bilen insan, uyduruk bir YouTube videosu çekmiş olsa dahi, birden fazla insanı ve birden fazla ekipmanı işin içine dahil etmenin gerçekten karışık ve cebe zarar bir iş olduğunu bilir. Biz son kullanıcı olarak sadece oyuncuyu görürüz, yönetmenin etkisini görürüz. En kötü işin teknik tarafındaki ustaları tanırız belki de, görüntü yönetmenini, kurgucuyu, koreografı… Ama bir de bu işin set işçileri var, yapımcıları var, asistanları var, çaycı çorbacısı var… Sırf bu da değil, herkesin takvimlerine uyacak, mekan elverişli kalacak, zamanlamalar çözülecek…

Bunları söylüyorum ki, sadece bu mevzubahis haber için değil, herhangi bir film için ileride “yeniden bazı çekimler yapılacakmış” denirse işin ne kadar vahim olduğunu görün. Stüdyo, çekimi bitmiş, kapanmış bir proje için tekrardan tüm bu külfete onay veriyorsa, ortada net yanlış bir şeyler vardır. Ve eğer bu yeni çekimler “bir iki sahne, hatta oyuncuların çoğu yokmuş bile” kıvamında değil de, filmin çıkmasına altı ay kalmışken¸toplam bir ay sürecek bir çekimse, filminizin ön isminde de Star Wars geçiyorsa, durum vahimin de ötesindedir.

Rogue_One_Cast

Bakın, film düzelir, düzelmez. Bununla ilgili bir şey demiyorum. Ek çekimlerle kotarılan filmler de oldu sinema tarihinde. Ben sadece şunu söylüyorum, Gareth Edwards’ın yönettiği, başrolünde Felicity Jones’un olduğu Rogue One’ın, şu anki durumu kötü. The Hollywood Reporter’ın kaynaklarından aldığı duyuma göre, Disney eşrafı filmi izleyip, fena beğenmemiş. Sebep olarak da, tonunu çok dengesiz tutmaları gösterilmiş. Film A New Hope’un resmen on dakika öncesinde bittiğinden, yapımcı ekip izlerken “on dakika sonra A New Hope olacak bu, bu kadar da karanlık olunmaz” diye itiraz etmişler.

Fırsattan istifade geçtiğimiz haftalarda yeni Han Solo olarak açıklanan Alden Ehrenhreich’ın da filme sokuşturabilinceği iddia ediliyor. Dürüst olmak gerekirse iki dedikodu da akla gayet yatkın. Rogue One’ın tonu gerçekten de pek karanlık gözüküyordu. Eğer Edwards kantarın topuzunu biraz kaçırdıysa, Star Wars çizgisine yakışmayacak ve hemen ardından gelen A New Hope için fazla renksiz bir dünya bırakacak –ve böylece tutarsız olacak– endişesi yersiz olmayabilir. Neticede okey, Dawn of Justice karanlık olunca takdir ettik, Potter evreni Fantastic Beasts ile biraz daha ciddileşince alkışladık ama, Star Wars bu. Paslı koridorlar ve sert bilim-kurgu dünyalarına girmeye gerek yok.

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.