Bir geekin en büyük laneti beklemek sanırım. Aylar sonra başlayacak dizileri, yıllar sonra çıkacak filmleri, ne zaman yayınlanacağı belli olmayan kitapları bekleyip duruyoruz. Hani bazılarını anlayabiliyorsunuz. Hata bizde oluyor o bazılarında, bekleyişe fazla erken başlıyoruz. Sonra da çok beklemekten yakınıyoruz. Ama bazı yapımlar var ki hiç utanmadan beklemekten insanı kanser edecek, verem yapacak kadar bekletiyorlar bizleri. Diziseverler için bu örnek genellikle Sherlock dizisidir mesela. Kitap okuyucuları için ise örnek kesinlikle Buz ve Ateşin Şarkısı kitapları olmalı.

Beklenen kitap olunca durum daha vahim oluyor. Çünkü tek kişinin eline bakıyorsunuz. O tek kişi ne zaman yazmayı uygun görürse yazacak, ne zaman yayınlamayı uygun görürse kitabı yayın evine verecek; müdahale edemiyorsunuz. Yazarı ne değiştirebilirsiniz ne de hızlandırabilirsiniz. Yabancı diliniz de yoksa çeviri için bir yıl daha ekleniyor bekleyiş süresine. Üstüne üstlük mevzu bahis kitabın yazarı da yavaş yazdığını itiraf eden yazar George R.R. Martin olduğuna göre, vay halimize. Bekleyiş asla bitmeyecek gibi hissetmemek mümkün değil.

George-RR-Martin--WoW

Şimdi bugün buraya bu hissi ortadan kaldırma ihtimali olan bir dedikodu için toplandık sevgili sabır küpü okurlarımız. Biliyorsunuz Game of Thrones dizisinin esinlendiği kitap serisi Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yeni kitabı Kış Rüzgarları için 2011’den beri bitmek bilmeyen bir nöbetteyiz. 2014 için söz aldık, tutulmadı. 2015’de diziye yetişecek dendi, yetişmedi. 2016’yı da boş geçirdik. Ama sanıyoruz ki 2017 bizim için zafer yılı olacak. Dev internet mağazası Amazon’un Fransa ayağı bir süre önce Kış Rüzgarları’nın sayfasında bir değişiklik yaptı. Boş olan çıkış tarihi kısmı 9 Mart 2017 olarak değiştirildi. Kısa zaman içinde bu değişiklik geri alınsa da serinin sevenleri kadar hızlı olunamadı ve 9 Mart 2017 tarihi sosyal medyada hızla yayıldı.

Aslında sadece Amazon Fransa’nın kırdığı pot bile heyecanlanmamıza yeter. Ancak bu tarihi aklımıza yatıracak başka sebeplerimiz de var. Örneğin Martin bir süredir röportajlarda kendinden daha emin davranıyor. Kitaptan kısa parçalar okumaktan daha az çekiniyor. Kitabın dizi yayındayken yayınlanmaması da beklenen bir durum. Mart, dizinin haziranda yayında olacağını düşünürsek uygun bir zaman. Hem diziden ilgiyi çekmeyecek hem de aksine diziden önce yayınlanacağı için ilgiyi arttırabilecek. Bu detayları düşündükçe 9 Mart 2017 tarihine ısınmak daha bir kolay oluyor.
dateTabii biz geekler yine bir şeyleri çok sevdiğimiz için kolay galeyana gelmiş olabiliriz. Amazon Fransa’nın potu sadece bir hata olabilir. George R.R. Martin’in son büyük caniliğinin kitabı hiç yayınlamayacak olması teorisi doğru da çıkabilir(!). Tarih çok uzak olmadığından eğer dedikodu gerçekse kısa zaman sonra resmi ağızdan bir açıklama alırız mutlaka. Biz o zamana kadar tavşan ayağı, nal, 4 yapraklı yonca, ne varsa bulup cebimizde taşıyacağız. Siz ne dersiniz? Boşuna mı bu umutlar?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.