DC Comics’in muhteşem karakterlerinin sinemaya uyarlanması konusunda son beş yıldır yaşanan her türlü aksaklık ve tatsızlığın merkezinde tek bir şey yattığını iddia etmek mümkün aslında: Superman. Kripton’un Son Evladı DC Comics evreninin yüreğinde, kalbinde, merkezinde duran bir karakterdir. Onun etiği ve ahlakı, diğer tüm süper kahramanları da şekillendirir. Wonder Woman’ın da dediği gibi, o süper kahraman nesli kılavuzluk etmesi için Kal-El’e bakarlar. Aynı bizim okurlar olarak baktığımız gibi.

Sinema evreni bunu Joss Whedon gelip Justice League’in yarısını tekrar çekene kadar beceremedi. Dawn of Justice’deki Superman tasviri karakterin özünü anlamaktan o kadar uzaktı ki; pek çok Superman hayranı buradaki anlatıyı şahsen ofansif buldu. Man of Steel’da da problemler vardı; başlıcası da Çelik Adam’ın son kavgada içine düştüğü şiddet seviyesiydi. Ancak o zaman insanlar DC sinematik evreni konusunda iyimser davranabiliyorlardı. “Bu öğrenme aşamasında bir Superman’dir, ileride burada yaptıklarından ders çıkartıp daha iyi olur” dediler.

Eğer sizin etrafınızda vaktinde böyle demiş bir arkadaşınız varsa, bugün onu bulun ve sarılın. Haklıymış.

Henry-Cavill-as-Superman-With-A-Mustache

Henry Cavill geçtiğimiz gün Square Mile’a şöyle konuştu:

Zod’un öldürülmesi Superman’in neden asla öldürmeyeceğine dair harika bir sebebi doğuracaktı. Babası öyle dedi diye birini öldürmüyor olmayacaktı Superman. Bu kararı kendi almış olacaktı, çünkü imkansız bir durumun içinden geçmiş; geçtikten sonra da kendi kendine ‘bundan sonra imkansız olup olmadığını umursamıyorum, imkansızı mümkün kılmak için uğraşacağım’ diye ant içmiş olacaktı.”

Ne kadar güzel değil mi? Daha bitmedi.

Bunun öteki tarafını gösterme fırsatımız olmadı. Bu ‘Ben artık Superman olmaya hazırım ve dünyaya olabilecekleri en iyi hâli örneklemeye hazırım’ tarafından söz ediyorum. İşin içindeki mutluluk ve hoşnutluk buradan geliyor, karakterin yaydığı sıcaklık da bundan kaynaklanıyor; ki Superman’in asıl süper gücü budur -insanların kendilerine inanmalarını sağlar. Bu çok yazık bir durum, çünkü gerçekten hoş olurdu böyle olsaydı; bunu Man of Steel’ın ciddiyeti ve derinliğiyle çok hoş bir şekilde eşlerdik.”

Çok açık konuşayım. Burada kimse gelip de “Zack Snyder’ı salmadılar ki şunu yapsın” edebiyatı koymasın. Snyder bu vizyonu uygulayabilecek bir adam olsaydı, Dawn of Justice’de o Superman’i zinhar koymazdı zaten. Hayır, burada olan şey; Cavill’in anlattığı vizyon ben %99 eminim ki Jonathan Nolan’dan çıkma. Sonra neden devam etmedi peki? Çünkü MCU gişede çok fazla para yaptı, Warner yönetiminden emir geldi, Snyder’a “Batman ve Wonder Woman sok filme” dediler. Nolan biraderlerin eli ayağı çekildi. Filmin tuncuna, yazarın picine kaldık. Gerisi de zaten cümleten malumumuz.

Hakikaten en çok Superman’e yazık oldu tüm bu tantanada, hakikaten…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.