Hayatın sıradanlığından kaçmak için kendini İngiliz ajanların, ejderha süren kraliçelerin, suç dehası lise öğretmenlerinin kucağına atan bizler, bazen de daha içimizden, dikkatli baksak görebileceğimiz cinsten hayat hikayelerinin ekrana yansımasını istiyoruz. Belki her gün gördüklerimiz kadar sıradan değil ama sıradanlıktan sadece birkaç ilginç detay uzaklıkta öyküler izlemeyi bekliyoruz. Bu isteği karşılamak öyle göründüğü gibi kolay da değil: Bu tip eserler sıkıcılıkla, gerçek dışı gözükmenin arasında konuşlanmış oldukça ince bir hat üzerinden seferlerini gerçekleştirirler. Tam da bu yüzden bu isteğimizi karşılamak konusunda bizi tatmin eden çok az eser izleyebiliyoruz.

Don Fogelman 2 yıl önce yarattığı This Is Us’ta birbirlerine incelikle bağlanan 5 sıradan yaşam öyküsünü anlatmaya başlamış, ismi manidar eserini bahsettiğimiz azınlık yapımlar arasına sokmuştu. Televizyona böylesi bir eser katan Fogelman şimdi de beyaz ekranda, aynı iddiayla hayranlık yaratmaya hazırlanıyor. Amazon Studios çatısı altında, Fogelman’ın yazar ve yönetmenliğindeki Life Itself’ten ilk fragman yayınlandı bile:


Life Itself, fragmanda da gördüğümüz gibi, aşkları üniversitede başlayıp evliliğe giden bir çiftin, beklenmedik bir terslikle dağılan ilişkilerinin etkisinin dalgalar halinde başka kıtalara, başka zamanlara yayılmasını konu alıyor. Yani aynı This Is Us’ta olduğu gibi oldukça sıradan görünen yaşanmışlıkların, hayatlar üzerindeki güçlü etkisini izleyeceğimiz bir eser bizleri bekliyor. Fogelman’ın yönetmenliğini yaptığı ikinci uzun metrajı olacak Life Itself’in en güçlü yanlarından bir başkası ise oyuncu kadrosu: Olivia Wilde, Oscar Isaac, Mandy Patinkin, Laia Costa, Antonio Banderas ve Annette Bening’in ekran paylaştığı bir filmin sırtı kolay kolay yere gelmez. Daha sadece fragmandan bile Wilde ve Isaac’in kimyalarının müthiş tuttuğunu hissedebiliyoruz.

Life Itself ABD’de 21 Eylül 2018’de vizyona girecek. Filmin konusu ve kadrosu yeni yıl veya sevgililer günü kuşağına uygunken, vizyon tarihinin ödül iddiası olan filmlerin alışıldık vizyon dönemine yakın tutulması Amazon ve Fogelman’ın iddialı durduğunu gösteriyor. Şimdilik Türkiye için bir tarih verilmese de filmle daha geç karşılaşmamız olası. Ne dersiniz, üç boyutların, ses sistemlerinin, dev ekranların işlevsiz kalacağı Life Itself sizi sinema salonlarına gitmeye ikna edbilecek gibi mi?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.