Her sene Oscar açıklandığı zaman, çoğu kişi adaylığı açıklanan filmleri doğal olarak daha önce izlememiş olur. Bu yüzden de Oscar geeklerinin tatlı telaşı başlar bir anda. Artık 2016’nın kimsenin izlemediği en iyi filmlerini izlemek için bir son kullanma tarihi konulmuştur. İşte artık o saatten sonra, ekonomik olmak gereksinimi doğar. Tüm aday filmleri kısa belgeseline kadar izlemek mümkün olmayacağına göre, bir yol haritası lazım olur.

Biz bu yol haritasını sizle paylaşmak istedik. Unutmayın, buradaki amacımız kısa zamanda sizi tahminler konusunda Mehmet Açar kıvamına getirmek. Bu arada tanımayan varsa, Mehmet Açar Türkiye’de Oscar izlemenin demirbaşlarından olan, o müthiş yorumcu! Bizim amacımız sizi Mehmet Açar olmak için gereken yıllarlık birikimi falan pas geçip, kısa yoldan bilirkişi yapmak. Yani bazı filmleri zaten üzerine üç beş laf gevelenir diye, veya zaten aday olduğu dallarda çok garanti başkaları var diye almadık. İsterseniz elbette izlersiniz, biz hepsini izleyip yazılarını yazacağız zaten. O yüzden eğer okeyseniz, mutlaka izlenmesi gereken 6 filmi saymaya başlıyoruz.

 

1. La La Land

La-La-Land-trailer2

Elbette. Filmin 14 adaylık gibi “çüş” bir istatistiği var. En İyi Kostüm adaylığından, En İyi Film’e kadar her şeyi aldı. Yardımcı oyuncuları olsa, orada da adaylık alırdı herhalde. Hollywood Hollywood’u seviyor. Senenin büyük kazananlarından olabilir, mutlaka izlenmeli.

 

2. Arrival

arrival-trailer-001

Bu da bir garanti. Arrival Akademi’nin ara ara depreşen “zeki bilim kurgu” fetişinin 2017 sürümü. Bizler ve sizler için de senenin en pırlanta filmlerinden biriydi. Zaten sene sonu yazılarında da çok yer işgal etti.

 

3. Moonlight

MoonlightFeatures

La La Land ve Arrival’ın aksine, Moonlight’ı muhtemelen izlemediniz. Zira maşallahlık üzücü gözüküyor, ve insan üzücü filmleri gerçekten sadece biri “çok iyi” deyince izliyor. Moonlight için de tek ses çok iyi deniyor bir süredir. Bekliyoruz.

 

4. Hacksaw Ridge

hacksaw-ridge

Bu senenin kültürlü Oscar yorumlarında Mel Gibson’ın geri dönüşüne mutlaka yer var. Bu muhabbetlerde siz de faydalı gözükmek istiyorsanız, Hacksaw Ridge’ı garanti izlemelisiniz. Bonus olarak “Andrew Garfield’ı Spider-Man’de yediler” muhabbetine de katık edilir.

 

5. Manchester by the Sea

ManchesterbytheSea_Trailer

Örneğin, neden “Lion” değil de Manchester by the Sea? Çünkü Casey Affleck’in performansı çok büyük ihtimalle ödüllendirilecek. Ayrıca aday olduğu diğer dallarda da ciddi bir tehdit teşkil ediyor. Lion’ın o kadar iddiası yok.

 

6. Hell or High Water

Hell or High Water

Fences, Hidden Figures ve Jackie’yi de almadık; zira onların neden bahsettiğini bilmek için son on sene içerisinde herhangi bir Oscar törenini takip etmek yeterli. Gerçekten, ben şu an çıkıp yirmi dakika Fences anlatabilirim, kimse de fark etmez. Hell or High Water ise hem bir iki ödüle yakın, hem de Black List menşeli bir senaryo, enteresan bir film. O yüzden onu aldık…

Bu altı filmi izleyin, yedi yüz otuz üç dakika içerisinde sizi bir Mehmet Açar kıvamına getirecektir. Böylelikle bu Oscar sezonuna, ferah girersiniz. Çiçek!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.