19 Ağustos 2022’de seyircisiyle buluşan Netflix yapımı Echoes isimli drama, birbirinin yerine geçen ikizler temasıyla İlk Bölüm Canavarı’nın radarına girdi. Canavar da onca izlenmesi şart dizinin arasında bulabildiği en erken boşlukta sizin için sordu: Echoes, nasıl dizi?

Özet Geç!

Başrolünde Michelle Monaghan’ın bulunduğu mini seri, biri çiftlik biri ise metropol hayatı yaşayan ancak aralarındaki bağı asla koparmayan ikiz kız kardeşlerden birinin, bir gün kardeşinin kaybolmasına ilişkin bir telefon alması ve uzun zaman önce ayrıldığı evine dönerek ikizinin kayboluşunun ardındaki gizemi çözmeye çalışmasını anlatıyor.

Ne Kadar Uzun?

Toplamda 7 bölümden oluşan mini serinin bölümlerinin ortalama uzunlukları 45 dakika.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

The Lying Game

Ne Beklemeyin?

Flowers, Orphan Black

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Tür kategorisinde bizlere gizem ve gerilim sözleri veren Echoes, bu iki beklentimizi de karşılayan bir pilot bölüme sahip. Başarılı bir yazar olan ikizlerden Gina ile açıyoruz bölümü; belki de hepimizin arzu edebileceği hayatının bir gününe tanık oluyoruz. Gina, önemli bir toplantısının olduğu ve bizlerin de başlangıcına şahit olduğumuz bu günde sıklıkla ikizi Leni’ye ulaşmaya çalışıyor ve ondan çeşitli şeylere karar vermek için fikrini istiyor. Bir süre sonra Leni’den haber alamasının sebebinin Leni’nin, mutlu bir aile hayatı sürdüğü çiftlik evinden kaybolması olduğu anlaşılıyor. Gina, Leni’yi bulmak için eşini ardında bırakarak doğduğu küçük kasabaya dönüyor, olaylar da böylece başlıyor.

Gina’nın kasabaya dönüşünden itibaren ileriki bölümlerde cevaplanacağını düşündüğümüz pek çok soru işareti seyircinin önüne dizilmeye başlıyor. Olayı araştıran ve ailenin geçmişini çok iyi bilen şeriften başlamak üzere Gina’nın babası, ikizlerin ablası, Leni’nin eşi ve arkadaşlarının olup bitenlerle yahut olduğu düşünülenlerle ilgili farklı farklı fikirleri var. Bizler ise daha çok ikizlerin arasındaki bağa ve Gina’nın kardeşini bulmak için yapabileceği şeylerin sınırına odaklanıyoruz.

Buraya kadar olan kısma tüm kadronun değil ama başrol Monaghan’ın, kasaba şerifine hayat veren Karen Robinson’un ve ikizlerin babası Michael O’Neill’in performanslarını eklersek gayet ilgi çekici bir diziyle karşı karşıyaymışız izlenimini alıyoruz.

Ancak Home isimli ilk bölüm yer yer insanı sıkan tempo düşüklüklerine sahip. Bir şekilde bölümün sonuna ulaşabilirseniz, bölümün ortasında ve sonunda yaptığı ters köşelerle izleyiciyi şaşırtmayı başarıyor ama o kadar. Evet, Gina’nın gelişinden memnun olmayan kasaba sakinleri, bu ailenin geçmişine yönelik söylenen sözler, bazı şeylerin Gina’nın bildiğinin aksi şekilde gerçekleşmiş olması gibi detaylar sizi hikâyeye çekiyor, merak ediyorsunuz ama yine de daha önce duymadığınız şeyler söylemiyor gibiler. İkizlerin çekişmesi, geçmişleri ve aşk dramalarına ilişkin verilen ipuçlarından hareketle bu hikâyenin, ortalama bir entrikalar yumağını anlatacağı hissinden pek kurtulamıyorsunuz.

Devamı Nasıl Olur?

İlk bölüm büyük bir cliff-hanger ile bitti dolayısıyla ilk bölümün sonuna geldiyseniz ve vaktiniz varsa ikinci bölümü açmamak zorlayıcı olacaktır. İkinci bölümden itibaren Gina’nın hangi hayatı yaşamak istediğine karar vermeye çalışmasını, bocalamasını ve neticesinde de yaptığı seçimin sonuçlarına katlanmasını izleriz. Bir noktada Leni’yi de göreceğizdir, yapılan seçimin sonuçları buradan da bir hikâye çıkartabilir.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Ben izlemem. Neflix’in birkaç sezon sürmeyen dizileri hakkında kanaate varmak gün geçtikçe daha da zorlaşıyor çünkü tam olarak böyle izlenmesi ve değerlendirilmesi için kurgulanmış 4-5 saatin sonunda bütün hikâyeyi izlemiş oluyorsunuz. Hâliyle bu tarz yapımları diziden ziyade normalden biraz daha uzun birer filmmiş gibi düşünerek yorum yapmak mantıklı gözüküyor. Eğer bu şekilde düşünürsek Echoes’un ilk bölümü, yerinde gerçekleştirdiği iki şaşırtma ve bölümün sonu ile yeterince ilgi çekici ve başladığınız bu filmi, aralarda mola vererek tamamına erdirebilirsiniz. Fakat az önce de dediğim gibi, ilk bölümü ortalama buldum ve ters köşelerin arasında oldukça sıkıldım; dizinin devamına ilişkin cezbedici sinyaller almıyorum ve bu, bütçesinden platformuna ortalama bir dizi ise vaktimin ne kadarını ayırmak isterim, emin değilim.

Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları:

This Is Going to Hurt – Nasıl Dizi?

Uncoupled – Nasıl Dizi?

We Own This City – Nasıl Dizi?

Kevin Can F**k Himself – Nasıl Dizi?

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.