Şimdi size şaşırıtıcı gelebilecek bir şey söyleyeceğim: Bence komedi, Marvel Cinematic Universe’in güçlü bir ayağı değil. Ant-Man hariç hiçbir Marvel filminde –ki buna Guardians of the Galaxy de dahil– karnımı tuta tuta güldüğümü hatırlamıyorum. Mesela bir kıyas çizecek olursak, Deadpool’a herhalde temiz bir on beş kahkahamı bağışlamışımdır ama MCU bünyesindeki filmler bence o kadar da mizah yönü kuvvetli işler değiller.

Marvel’ın esas iyi yaptığı –ve filmlerinin başarılı olmasına sebebiyet veren– şey, tonu çok iyi tutturması. Karakterlerini birbirleriyle çok keyifli etkileşimlere sokması. MCU’da beyaz perdede izlediğiniz karakterlerin bir arada takılıp, kaynatmalarını, beraber dövüşmelerini, yeri geldi mi flörtleşmelerini; yeri geldi mi de kavga etmelerini izlemek istiyorsunuz. Bunu da birbiriyle bağlantılı, destansı bir arka planın önünde yapmak istiyorsunuz.

Bu bana çok net gelen bir şey. Özellikle Thor filmleri söz konusu olduğunda daha da genelgeçer bir doğruymuş gibi geliyor. Tom Hiddleston neyse, ama Chris Hemsworth –Ghostbusters’da da gördük ki– şaka yapabilme kudretine sahip bir abimiz değil. Kadrosunda mizahı iyi verebilecek oyuncular var, Zach Levi, Ray Stevenson gibi. Ama filmler buna müsait değil. Ancak bu çok bariz olması gereken şey, Marvel yetkililerince anlaşılamıyor bir türlü. Onlar Thor 3’ü bir komedi filmi olarak pazarlamaya devam ediyorlar.

Bunun en büyük delili, bizim şu ana kadar görmediğimiz ama Comic-Con’daki tasvirinden yola çıkarak dev üzüldüğümüz “Civil War esnasında Thor neredeydi” videosuydu. Tarz olarak The Office’i umarsızca aparan bu videomuz, bizzat filmin yönetmeninin imzasını taşıyor, Bruce Banner rolünde Mark Ruffalo’yu da gösteriyor ve komik değil. Gerçekten. Yirmi ciğerim olsa bir tanesiyle üzerine nefes vermem. Espriler bayat, hayatında bir bölüm Parks & Rec ya da Office izlemiş kimseye “oo” dedirttirmeyecek. E filmi de anlatmıyor. Ne manası var? Yok işte. Ama Marvel deniyor. Niye deniyor anlamıyorum, ama deniyor. Bizim de boynumuzun borcu bu denemeyi paylaşmak. Buyurun. İzleyin efendim. Siz de tanık olun bu muazzam şeye.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.