James Gunn detaya özen veren bir yönetmen. Herhalde bu durumun da en net ispatı ilk Guardians of the Galaxy filmine gizlediği o meşhur easter egg. Film çıkışından bu yana geçen üç sene içerisinde resmen parça pinçik edildi, ama buna rağmen Gunn hâlâ easter egg’in bulunamadığını sert iddia ediyor. Adamın detaya verdiği özen üzerine daha fazla bir şey söylemeye gerek yok esasında.

Ama işte bütün bunları biliyor olmamıza rağmen adam çıkıyor, bir beyanda bulunuyor; ve biz içimizden yine “Vay arkadaş” derken buluyoruz kendimizi, “Bir insan bu kadar mı kafa mesaisi patlatır minik şeylere?

Muğlak, değil mi? Öyle. İyisi mi biz bırakalım, Gunn kendisi anlatsın mevzuyu.

Guardians of the Galaxy vol. 3’ü yazıyorum ve ilk taslağı geçtiğimiz gün bitirdim. Çok heyecanlıyım. Gerçekten çok iyi hissediyorum. Ancak ilk filmden küçük bir mevzu var. […] İlk Guardians filminde arka planda olan, ama belirgin bir şekilde orada olan bir şey yapmıştım, insanlar da onun orada olduğunu biliyorlar. Ve ben yani, Allah kahretsin. Külliyatı bozmak için çok geçerli bir hikayesel sebebim var, ama dün bütün gece uyanık durdum yapıp yapmayacağıma karar vermek için. Hâlâ bilmiyorum.”

Guardians-of-the-Galaxy

Hâlâ mı muğlak? Merak etmeyin, Gunn açıklıyor:

Söyleyeyim size ya. İlk filmde karakterlerin sanık resimlerinin çekildiği o sahne var. Nova Corps’un karakterlerle ilgili sakladığı bütün bilgiler makinelerinde çıkıyor. Bunlar ortalama bir izleyicinin görmediği şeyler. Ama oraya sakladığım çok fazla arka plan bilgisi var; kimle çalıştılar, nereliler, neler oluyor. İşte benim değiştirmeyi düşündüğüm şey de onlardan biri.

Yani özetleyelim, Gunn diyor ki, o meşhur sanık sıralaması sahnesinde arka planda çıkan ve %99’umuzun okumadığı bilgilerden birini değiştirmeyi planlıyorum, yalnız ona dikkat eden insanlar üzülecek diye uykularım kaçıyor… Yani abim. Güzel Gunn abim. Koy gözüne rahvan gelsin ya. Senin güzel canın sağ olsun, biz geek dünyası olarak böyle küçük külliyat tutarsızlıklarını sineye çekeriz. Koskoca Tolkien bile Yüzüklerin Efendisi’nin başında koskoca Hobbit’i retconlamış, bir şey dememişiz. Sen değiştir o küçük detayı ya, neymiş. Nova Corps’a istihbarat sakıncalı yerden gelmiş dersin, biz de daha sormayız söz. Sen yeter ki bu özen ve hassasiyetle film yazmaya devam et.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.